Wiara w Boga, który podnosi człowieka, jest kluczem nadziei w zwycięstwo ukraińskiego narodu – mówił Wielce Błogosławiony Światosław we Wrocławiu w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

 „My, jak wierzący naród, mocno trzymamy naszą wiarą rękę Boga, który nas podnosi. Wróg nas przytłacza, lecz my powstajemy w Bogu i podnosimy się z kolan. Wróg chce nas zastraszyć, a my się nie boimy, bo czujemy, że jesteśmy w rękach Chrystusa – Dobrego Pasterza. Wróg chce nas wyrzucić z ojczystej ziemi, lecz my na to nie pozwalamy. I cały świat dziś jest zdumiony tym, ile Ukraińcy mają sił. Możemy rzec: Błogosławiony ten naród, nad duszą którego czuwa matka – Cerkiew” – mówił Zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego Wielce Błogosławiony Światosław we Wrocławiu w homilii podczas uroczystości Wniebowstąpienia.

„Dlatego dziś gdy Ukraińcy czują, że im ciężko, bez względu na to gdzie są: w Charkowie, w Odessie, Doniecku, Zaporożu, Kijowie, Warszawie czy we Wrocławiu, spontanicznie szukają swej Cerkwi, bo wiedzą, że tam otrzymają wsparcie” – podkreślał.

Boską Liturgię w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu wraz z Patriarchą Światosławem koncelebrowali: abp Eugeniusz Popowicz, abp Borys Gudziak, bp Włodzimierz Juszczak, bp Bohdan Dziurach, bp Jozafat Moszczycz, bp Andrij Chimiak, bp Arkadiusz Trochanowski oraz bp senior Piotr Kryk.

W homilii Patriarcha podkreślił, że za każdym razem gdy przeżywamy wielkie święto, wyznajemy jedną z prawd wiary, które razem tworzą Symbol Wiary każdego chrześcijanina. „Dziś Chrystusowa Cerkiew mówi ustami wiernych: Wierzymy w tego Chrystusa, który w chwale wzniósł się od nas na niebiosa i zasiada po prawicy Ojca oraz przyjdzie ponownie w chwale, by sądzić żywych i umarłych, a Jego Królestwu nie będzie końca”.

Czasem niewierzący lub niepraktykujący ludzie mogą pytać o to, kim jest ten Bóg, w którego wierzycie? Święto Wniebowstąpienia głęboko i wyczerpująco odpowiada na te pytanie.

Widzimy Boga, który podnosi upadającego człowieka. „Nasz Pan, Ojciec, Syn i Duch Święty, nie spogląda niewzruszenie i bezczynnie z niebios na ból i cierpienie swoich ludzi, nie. On podąża do nich. Idzie tak daleko i głęboko, jak daleko i głęboko upadł człowiek… Jezus Chrystus zstąpił z niebios, stał się człowiekiem. Ponadto, przez swą śmierć i cierpienie pragnął zejść jeszcze głębiej, do otchłani, do królestwa zmarłych, by zniszczyć te królestwo. I nawet stamtąd, z podziemi ludzkiego upadku chciał wziąć człowieka za rękę i wyprowadzić go stamtąd – podnieść od śmierci do życia” – powiedział Arcybiskup Kijowsko-Halicki.

Patriarcha zwrócił się do wiernych we Wrocławiu i podkreślił: „Wasza Matka-Cerkiew czuwa nad wami. Gdzie byś nie był, gdzie byś nie była, Twoja Cerkiew jest zawsze i wszędzie razem z tobą”. Patriarcha podkreślił, że chrześcijanie są obecni na całym świecie po to, by podnieść każdego człowieka, by pomóc mu odnaleźć swą godność. W taki sposób odkrywamy oblicze Boga, który czuwa, podnosi każdego człowieka, który przychodzi na świat.

„Nie padajcie duchem, nie popadajcie w rozpacz, wierzcie w Boga, który podnosi! I wy powstaniecie, wy zdobędziecie, wy osiągnięcie”.

Przed zakończeniem Boskiej Liturgii Wielce Błogosławiony Światosław osobiście oraz w imieniu całego Synodu Biskupów UKGK pozdrowił bp. Włodzimierza Juszczaka – biskupa wrocławsko-koszalińskiego z okazji 40. rocznicy święceń kapłańskich.

ks. Igor Hubacz

foto: Ks. Eugeniusz Suchy

BRAK KOMENTARZY