Wypowiedzi po Synodzie Biskupów

Praktycznie wszystko można zrobić, posługując się argumentem socjologicznym, ale byłaby to tylko pogoń za światem, Kościół byłby tubą świata, zamiast być światłem, zamiast ciągnąć ludzi do góry i umacniać, podawać rękę – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Poznaniu, po powrocie z Synodu Biskupów nt. rodziny. Miał on miejsce w Rzymie w dniach od 5 do 19 października 2014 r.

0
1554

Przewodniczący KEP, relacjonując 20 października podczas spotkania z dziennikarzami w Poznaniu obrady III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwrócił uwagę na konieczność poszanowania tradycji i dotychczasowego nauczania Kościoła. Podkreślił, że Kościół, dyskutując o wyzwaniach duszpasterskich odnoszących się do współczesnej rodziny, nie może zmieniać tego, co jest istotą – nie może zmieniać Ewangelii.

Przedmiotem obrad synodu były m.in. sytuacje regularne i nieregularne w małżeństwie, konkretne problemy dotyczące krajów, gdzie katolicy są mniejszością, wyzwania edukacyjne, adopcja, drogi formacyjne czy wspólnoty dla małżeństw przeżywających trudności.

Wypowiedzi Przewodniczącego KEP po Synodzie Biskupów nt. rodziny:

O synodalnej dyskusji nt. ponownych związków małżeńskich: Kościół nie może zmieniać Ewangelii:

 

Kościół ma gonić za światem, czy ciągnąć ludzi do góry?

 

O dyskusji nt. stosunku do par homoseksualnych:

 

Zwrócono uwagę na prawo dzieci do wychowania przez ojca i matkę:

 

O tematyce Synodu Biskupów nt. rodziny:

 

Zobacz też:
Blog o Synodzie Biskupów
Wywiad abp. Gądeckiego dla Radia Watykańskiego po pierwszym etapie Synodu
Relacja i orędzie III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów
Zaproszenie na konferencję prasową podsumowującą Synod

BRAK KOMENTARZY