Zdumiewająca Miłości Boga – podstawa służby kapłańskiej. Wielki Czwartek

02-04-2015

«Bez doświadczenia zdumiewającej Miłości Boga, posługa kapłańska staje się czymś trudnym i nużącym. Podobnie jak czymś nużącym i trudnym jest wypełnianie codziennych obowiązków w małżeństwie i rodzinie li tylko z konieczności czy z poczucia obowiązku a nie z miłości. Jeśli podstawą pracy kapłana kieruje jakiś inny motyw, albo inna „miłość”, to taki kapłan będzie ciągle zmęczony i rozgoryczony». (Abp Stanisław Gądecki, 26.05.2011)

0
842

Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odprawi o godz. 10:00, w katedrze poznańskiej, Mszę Świętą Krzyżma, natomiast o godz. 19:00 celebrować będzie Mszę Wieczerzy Pańskiej.

W godzinach porannych odprawiana jest uroczysta Msza Krzyżma Świętego, celebrowana przez  biskupa danej diecezji i koncelebrowana przez księży. Podczas tej uroczystości dokonywane jest m.in. poświęcenie olejów używanych do namaszczenia chorych, które zabierane są następnie do poszczególnych parafii.

Wieczorem w Wielki Czwartek odprawiana jest uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus Chrystus ustanowił w obecności swoich apostołów sakrament Eucharystii oraz sakrament kapłaństwa. W trakcie mszy śpiewany jest hymn „Chwała na wysokości“, któremu towarzyszy bicie wszystkich dzwonów i gongów w kościele. Po jego zakończeniu, aż do mszy Wigilii Paschalnej odprawianej w Wielką Sobotę wieczorem, zamiast stalowych gongów i dzwonów stosowane są drewniane kołatki. Na zakończenie mszy Najświętszy Sakrament przenoszony jest do kaplicy symbolizującej więzienie, do którego wtrącony został Chrystus po Ostatniej Wieczerzy.

Módlmy się o święte powołania kapłańskie!

BRAK KOMENTARZY