Zebranie plenarne biskupów w Łodzi i Pabianicach (zapowiedź)

0
1542

Wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce – to główny temat obrad biskupów, które odbędą się 5 i 6 października w Łodzi i Pabianicach – poinformował bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.  

„Łódź została wybrana na miejsce zebrania plenarnego ze względu na rozpoczynający się niebawem rok 100-lecia powstania diecezji łódzkiej” – powiedział bp Miziński. Podczas spotkania episkopatu zostaną zapowiedziane jubileuszowe obchody, których inauguracja planowana jest w grudniu. W poniedziałek, 5 października, obrady będą miały miejsce w łódzkim seminarium duchownym, następnego dnia natomiast w Pabianicach.

Nowością – jak powiedział bp Miziński – będzie praca w pięciu grupach tematycznych. Pierwsza z nich zajmie się strategią w czasie i po pandemii. W tematykę wprowadzi ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Katowicach, jednocześnie sekretarz Komisji Duszpasterskiej KEP. Druga grupa pod przewodnictwem ks. dr. hab. Jerzego Szymika z archidiecezji katowickiej omówi temat: „Kościół w Polsce wobec przemian kulturowych”. Trzecia zaś podejmie zagadnienie obecności Kościoła w strefie społeczno-politycznej. W tematykę tę wprowadzi i poprowadzi dyskusję ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz. Kolejna grupa tematyczna poświęci czas na komunikację Kościoła. Jej moderatorem będzie nowy rzecznik Episkopatu ks. dr Leszek Gęsiak. Tematem rozmów piątej grupy będzie natomiast „Duszpasterstwo parafialne w kontekście przemian”. Jej moderatorem będzie ks. dr Wiesław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej.

„Wierzymy, że to nowe doświadczenie pracy w grupach nad tematem wyzwań duszpasterskich Kościoła w Polsce, a potem dzielenie się przez relatorów tych grup ze wszystkimi biskupami wnioskami z tych dyskusji przyniesie dobre owoce. Będzie to ważne nie tylko jeśli chodzi o refleksję nad tą tematyką, ale przede wszystkim w odniesieniu do priorytetów w poszczególnych dziedzinach czy też wytyczania pewnych kierunków działań, które pozwolą nam bardziej owocnie posługiwać Kościołowi, który jest w Polsce” – powiedział Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polskiej.

Bp Miziński dodał, że oprócz kwestii duszpasterskich innym ważnym zagadnieniem podczas najbliższego zebrania będzie droga formacji prezbiterów w Polsce oraz dokument „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. Tej części spotkania będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski, który jest przewodniczącym Komisji Duchowieństwa. „Nie zabraknie także innych zagadnień, jak sprawy prawne i wybory do różnych gremiów Konferencji  Episkopatu Polski oraz instytucji z nią bezpośrednio związanych” – powiedział bp Miziński. Biskupi omówią ponadto kwestie dotyczące rodziny poruszane przez Radę ds. Rodziny, a także sprawy dotyczące Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Zebranie plenarne będzie połączone z celebracjami liturgicznymi. W pierwszym dniu obrad biskupi uczczą św. s. Faustynę Kowalską, patronkę Łodzi. W jej święto, 5 października, Eucharystii o godz. 18.00 w archikatedrze łódzkiej będzie przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. W drugim dniu obrad w godzinach porannych biskupi będą koncelebrowali Mszę św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w kościele pw. św. Mateusza w Pabianicach. „Kościół ten jest szczególnie ważny dlatego, że jest to kościół objawień dwóch koron Maksymiliana Marii Kolbego” – podkreślił bp Miziński.

Zebranie zakończy się 6 października po południu. Po obradach zostanie opublikowany komunikat.

 BP KEP

 


Obsługa medialna 387. Zebrania Plenarnego KEP

W związku z 387. Zebraniem Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które będzie miało miejsce w Łodzi oraz Pabianicach 5 i 6 października planowane są następujące spotkania z dziennikarzami:

5 października (poniedziałek)
Miejsce: Wyższe Seminarium Duchowne, Łódź, ul. św. Stanisława Kostki 14

godz. 9.45 – prezentacja nowej encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti” (WEJŚCIE DO SALI PRASOWEJ MOŻLIWE OD GODZ. 8.45)
godz. 10.40 – briefing rzecznika KEP ks. Leszka Gęsiaka SJ z udziałem rzecznika archidiecezji łódzkiej ks. Pawła Kłysa
godz. 10.55 – czas dla fotoreporterów i operatorów kamer w sali obrad na rozpoczęcie zebrania (Uwaga: wejście z rzecznikiem KEP po zakończeniu briefingu, przewidziany czas: ok. 5 minut)

6 października (wtorek)
Miejsce: Pabianice, Hotel Fabryka Wełny, ul. Grobelna 4

godz. 14.30 – konferencja prasowa na zakończenie obrad

Wejście na oba spotkania będzie możliwe na podstawie legitymacji prasowych. Nie wymagane są wcześniejsze akredytacje.

UWAGA REDAKCJE: ze względu na obowiązujące przepisy sanitarne podczas całego wydarzenia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa oraz zachowywania dystansu społecznego. Wejście na konferencje prasowe i briefing będzie możliwe po uprzednim poddaniu się mierzeniu temperatury i wypełnieniu deklaracji o stanie zdrowia.

W razie pytań dotyczących obrad biskupów prosimy o kontakt z Biurem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski: tel. 604 904 487  |  biuroprasowe@episkopat.pl

Przedstawicieli mediów zainteresowanych relacjami z Mszy św. 5 października (bazylika archikatedralna w Łodzi, godz. 18.00) oraz 6 października w Pabianicach (kościół pw. Św. Mateusza w Pabianicach, godz. 7.00) prosimy o kontakt z rzecznikiem archidiecezji łódzkiej: Ks. Paweł Kłys – tel. 609 102 481  |  rzecznik@archidiecezja.lodz.pl

***

W czasie trwania obrad, zachęcamy do śledzenia profilu @EpiskopatNews na Twitterze i strony internetowej www.episkopat.pl oraz do korzystania ze zdjęć zamieszczanych w kanale EpiskopatNews na: www.flickr.com/photos/episkopatnews i nagrań audio w kanale SoundCloude. Polecamy również stronę internetową i media społecznościowe archidiecezji łódzkiej, a także serwis informacyjny Katolickiej Agencji Informacyjnej.

BP KEP

BRAK KOMENTARZY