„Zerwany Kłos” – film o męczeństwie bł. Karoliny Kózkówny w kinach

17-02-2017
3440

„Zerwany Kłos” to dramat historyczny o męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny, w którą na ekranie wcieliła się Aleksandra Hejda. Film Witolda Ludwiga wchodzi na ekrany polskich kin 17 lutego.

Trwa I wojna światowa, carskie oddziały panoszą się w okolicach Tarnowa. 16-letnia Karolina Kózkówna, ponosi śmierć w obronie wiary. Jej ojciec obwinia się za śmierć ukochanej córki, a jej przyjaciółka, Teresa skrywa w sercu bolesną tajemnicę – to zarys fabuły filmu o młodej męczennicy, która mimo upływu lat ciągle pozostaje szlachetnym wzorem do naśladowania w obliczu prześladowania katolików na całym świecie. Jest drogowskazem dla świata, w którym Boga próbuje zatrzeć się w ludzkim sercu, a samego człowieka odrzeć z jego godności.

W rolę błogosławionej wcieliła się Aleksandra Hejda, natomiast jej ojca zagrał Dariusz Kowalski. – Jego zachowanie pozostaje tajemnicą. Do końca życia zmagał się z wyrzutami sumienia. Zostawił przecież córkę w rękach sołdata, wiedząc, co ją może czekać. Powinien bronić Karoliny za wszelką cenę, jednak w domu czekała na niego liczna rodzina – mówi aktor.

Film jest dziełem studentów i absolwentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. – Wszystkich nas łączy pragnienie nowej ewangelizacji świata poprzez kulturę, w tym także poprzez film. Mamy świadomość ogromnej potrzeby kształcenia i wychowania młodzieży w duchu tradycji narodowej, pielęgnowania polskości, a także rozwoju świadomości obywatelskiej i patriotycznej – podkreślają twórcy filmu z Fundacji Lux Veritatis.

Film „Zerwany kłos” został zaprezentowany publiczności wczesną jesienią 2016 r. na zakończenie jubileuszowych obchodów 100. rocznicy śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Premiera była zarazem wotum wdzięczności za dar spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem w Polsce podczas ŚDM. Do dystrybucji kinowej trafi jednak 17 lutego. Trailer filmu dostępny na stronie: https:// www.youtube.com/watch?v=ppFWwTtoecI

„Zerwany Kłos”, reż. Witold Ludwig, prod. Fundacja Lux Veritatis, Polska, 2016, czas: 95 min.

mip/KAI

Zdjęcie ilustracyjne: http://www.zerwanyklos.pl/