Zofia Konaszkiewicz – laureatką „Srebrnej Piszczałki”, nagrody Przewodniczącego Episkopatu

0
2325

Prof. Zofia Konaszkiewicz (ps. Zofia Jasnota) jest tegoroczną laureatką „Srebrnej Piszczałki” – nagrody przyznawanej przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Wręczył ją 9 czerwca podczas XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie.

Prof. dr hab. Zofia Konaszkiewicz (ps. Zofia Jasnota) jest autorką tekstów i melodii ponad 150 pieśni i piosenek religijnych, które zdobyły dużą popularność i są śpiewane w kościołach w całej Polsce. (Np. „Matka” – „Była cicha i piękna jak wiosna”) Opublikowała  pod tym samym pseudonimem kilka książek i wierszy religijnych dla dzieci. Jest długoletnim wykładowcą na Papieskim Wydziale Teologicznym (w Metropolitalnym Seminarium Duchownym) w Warszawie, w Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina i w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Została wyróżniona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Juror różnych festiwali i m.in. Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej w Warszawie. Z wykształcenia jest muzykiem i psychologiem. W środowisku nie tylko muzyków znana jest jako świadek wiary i życia chrześcijańskiego.

Nagroda została wręczona 9 czerwca w Bazylice Świętego Krzyża podczas XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie.

„Srebrna Piszczałka” to nagroda Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (dawniej nagroda Prymasa Polski). Przyznawana jest za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.

Wśród laureatów są m.in. profesor Stefan Stuligrosz oraz kompozytorzy Józef Świder i Paweł Łukaszewski.

Zobacz także:

>>Festiwal Muzyki Sakralnej

BP KEP

BRAK KOMENTARZY