Życzenia Przewodniczącego Episkopatu dla nowego biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej Wojciecha Skibickiego

06-04-2019
762

Aby każdy dzień był okazją do odkrywania mocy i miłości Bożej, dzięki którym kwestie przerastające ludzkie siły i ludzkie możliwości, stają się miejscem objawienia chwały i mądrości Bożej – napisał w życzeniach skierowanych do nowego biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej Wojciecha Skibickiego przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Święcenia biskupie miały miejsce w sobotę 6 kwietnia w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Głównym szafarzem był biskup elbląski Jacek Jezierski, współkonsekratorami – abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Publikujemy treść życzeń:

Warszawa, dnia 6 kwietnia 2019 roku

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Biskupie,

w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce chciałbym złożyć serdeczne życzenia z okazji przyjęcia sakry biskupiej.

Dzisiejsza uroczystość ważna jest nie tylko dla Diecezji Elbląskiej, ale i dla całego Kościoła w naszej ojczyźnie. Dzięki konferencji episkopatu, biskupi z różnych miast i różnych regionów tworzą jedną dziedzictwo. Razem oni wsłuchują się w głos Ducha Bożego, który nieustannie woła do swojego Kościoła, razem rozpoznają znaki czasu, razem stają naprzeciw wyzwań, które niesie codzienność, razem szukają i realizują wolę Bożą, razem głoszą Ewangelię nadziei, razem stają się świadkami i pośrednikami miłosiernej miłości Bożej, razem idą drogą Chrystusowego krzyża, razem umierają i zmartwychwstają.

Choć ogrom spraw do podjęcia, problemów do rozwiązania może wprowadzać w zakłopotanie, stał się dziś Ksiądz Biskup w sposób szczególny częścią tej wielkiej tradycji świętych biskupów i gorliwych pasterzy, którzy w swoim czasie stawali wobec podobnych wyzwań – biskupa Jordana, św. Wojciecha, św. Stanisława, św. Jana Sebastiana Pelczara, Sługę Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego, czy św. Jana Pawła II. Niech dzisiejsza uroczystość będzie sposobnością, do odnowienia z nimi bliskiej relacji, szukając w nich codziennie orędowników i przewodników w sprawowaniu biskupiego posługiwania.

Życzę więc Księdzu Biskupowi, aby każdy był dla Waszej Ekscelencji okazją do odkrywania mocy i miłości Bożej, dzięki którym kwestie przerastające ludzkie siły i ludzkie możliwości, stają się miejscem objawienia chwały i mądrości Bożej.

Łącząc wyrazy szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie,

Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

___________________
Jego Ekscelencja
Ks. Bp Wojciech SKIBICKI
Biskup pomocniczy Diecezji Elbląskiej