Życzenia Przewodniczącego KEP dla abp. Edwarda Ozorowskiego z okazji 55. rocznicy jego święceń prezbiteratu

0
1541

Pani Jasnogórskiej – Królowej Polski, dalsze życie i posługę księdza Arcybiskupa powierzam, przesyłając dar braterskich pozdrowień w Chrystusie – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w życzeniach skierowanych na ręce abp. Edwarda Ozorowskiego, arcybiskupa seniora archidiecezji białostockiej, z okazji 55. rocznicy jego święceń prezbiteratu oraz obchodzonej w tym roku 40. rocznicy przyjęcia  święceń biskupich.

Publikujemy pełną treść życzeń:

Wasza Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie, 

Rok 2019 to czas ważnych jubileuszy Księdza Arcybiskupa. 25 kwietnia obchodził Ksiądz Arcybiskup 40. rocznicę przyjęcia święceń biskupich, a dziś –  21 czerwca – 55. rocznicę święceń prezbiteratu.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym złożyć Dostojnemu Jubilatowi jak najserdeczniejsze życzenia.

Jako zawołanie swego biskupiego posługiwania wybrał Ksiądz Arcybiskup słowa «W Tym, który umacnia». Wydaje się jednak, że towarzyszyły one Ekscelencji na długo przed otrzymaniem sakry biskupiej. 

W pełnym zdaniu się na wolę Bożą, wstąpił Ksiądz Arcybiskup do Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, by po sześciu latach, w prokatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przyjąć z rąk biskupa Władysława Suszyńskiego święcenia prezbiteratu.

«W Tym, który umacnia» przyjął Ekscelencja decyzję swojego biskupa o kontynuowaniu studiów z zakresu teologii dogmatycznej na Katolickiemu Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczonych doktoratem, by po ośmiu latach uzyskać habilitację na podstawie pracy Eklozjologia unicka w Polsce w latach 1596–1720. 

«W Tym, który umacnia» został Ksiądz Arcybiskup pracownikiem Katedry Dogmatyki Spekulatywnej na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie jako adiunkt, następnie docent, profesor nadzwyczajny i wreszcie – od 1994 – profesor zwyczajny. 

«W Tym, który umacnia» podjął Ksiądz Arcybiskup wykłady  z eklezjologii w Diecezjalnym Ośrodku Kształcenia Soborowego w Białymstoku oraz z teologii dogmatycznej, teologii pastoralnej i historii teologii, w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku, którego funkcję rektora pełnił Ksiądz Arcybiskup w latach 1979–1992. 

«W Tym, który umacnia» podjął Ekscelencja pracę naukową na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytecie w Białymstoku, w Wyższym Seminarium Duchownym w Sankt Petersburgu oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym – Sekcji św. Jana Chrzciciela w Warszawie.  W latach 1999–2012 objął Ksiądz Arcybiskup  kierownictwo Międzywydziałowej Katedry Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku oraz funkcje przewodniczącego Rady Naukowej ds. Kolegium Teologicznego i Studium Teologii w Białymstoku, kierownika Katedry Teologii Dogmatycznej Małżeństwa i Rodziny w Instytucie Studiów nad Rodziną na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, członka Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz Towarzystwa Mariologicznego, sekretarza naukowego redakcji Studia Theologica Varsaviensa oraz redaktora periodyku Studia Teologiczne. Białystok-Drohiczyn-Łomża. 

«W Tym, który umacnia» przyjął Ksiądz Arcybiskup wolę Bożą, wyrażoną dnia 31 stycznia 1979 w decyzji Ojca Świętego Jana Pawła II o mianowaniu biskupem pomocniczym w Białymstoku, by dwadzieścia siedem lat później przyjąć nominację papieża Benedykta XVI na arcybiskupa metropolitę białostockiego.

«W Tym, który umacnia» pełnił Ekscelencja – w ramach Konferencji Episkopatu Polski – funkcje wiceprzewodniczącego Komisji ds. Realizacji Uchwał Soboru Watykańskiego II, współprzewodniczącego Komisji Mieszanej ds. Ekumenizmu, członka Komisji Nauki Wiary i Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, członka Zespołu ds. Sanktuariów w Polsce i Rady Naukowej oraz uczestnika XI Zebrania Zwyczajnym Synodu Biskupów w Watykanie.

«W Tym, który umacnia» w związku z osiągnieciem wieku emerytalnego, w 2017 roku złożył Ksiądz Arcybiskup rezygnację z urzędu, która została przyjęta przez papieża Franciszka, nadal służąc Kościołowi w Białymstoku i Kościołowi w Polsce swoim doświadczeniem, mądrością, rozwagą i modlitwą. 

To tylko najważniejsze dzieła, które – «W Tym, który umacnia» –  podjął Ekscelencja w ostatnich 55 lat kapłaństwa i 40. lat biskupstwa.

Pani Jasnogórskiej – Królowej Polski, dalsze życie i posługę księdza Arcybiskupa powierzam, przesyłając dar braterskich pozdrowień w Chrystusie, 

✠ STANISŁAW GĄDECKI
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

___________________
Jego Ekscelencja
Abp Edward OZOROWSKI
Arcybiskup Senior Archidiecezji Białostockiej

BRAK KOMENTARZY