W liturgiczne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września, w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto, odbędą się uroczystości odpustowe i spotkania modlitewne pod hasłem „Z Maryją trwam w Kościele”, które zostały objęte przez abp. Tadeusza Wojdę SAC, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, patronatem honorowym KEP.

Centralnym punktem odpustu w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej będzie Msza Święta o godz. 12.00, pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncjusza apostolskiego w Polsce. W Eucharystii wezmą udział pielgrzymi przybyli wraz z kapłanami z różnych diecezji i parafii.

Uroczystości odpustowe rozpoczną się o godz. 9.00 od odśpiewania Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W godzinach przedpołudniowych przewidziany jest wspólny różaniec, który poprowadzi wspólnota Żywego Różańca z Loretto. Przez cały dzień pątnicy będą mieli możliwość uczczenia figury Matki Bożej Loretańskiej i ucałowania relikwii bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.

Tego dnia, odbędzie się spotkanie z s. Alojzą Hornowską CSL, animatorką Rodziny Loretańskiej, która skieruje słowo do zgromadzonych pielgrzymów w związku z przypadającym w tym roku jubileuszu 25-lecia istnienia Rodzin Loretańskich. Planowana jest także konferencja formacyjna, którą wygłosi ks. Albert Warso.

Dodatkowym punktem obchodów odpustowych będzie konkurs wiedzy o Loretto, kulcie Matki Bożej Loretańskiej, bł. ks. Ignacym Kłopotowskim oraz Rodzinie Loretańskiej i Zgromadzeniu Sióstr Loretanek. Uczestnicy tego quizu będą mieli szansę wziąć udział w losowaniu figury Matki Bożej Loretańskiej, która na rok zostanie przekazana zwycięzcy. Dla uczestników przewidziano także smaczne posiłki oraz możliwość nabycia pamiątek, dewocjonaliów, rękodzieł i książek z Wydawnictwa Sióstr Loretanek.

Na zakończenie uroczystości, o godz. 15.00 zostanie wspólnie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadzi bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej.

Zgłoszenia grup zorganizowanych pod numerem telefonu 29 741 17 37 lub 87. Więcej informacji jest dostępnych na stronie: loretanki.pl

s. Wioletta Aneta Ostrowska / BP KEP
fot. Materiały prasowe organizatora

____________________________________

„Z Maryją trwam w Kościele”

UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE KU CZCI MATKI BOŻEJ LORETAŃSKIEJ

Loretto, 8 września 2024

9.00 Powitanie – s. Wioletta i ks. Tomasz Podlewski

9.05 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – s. Noemi

9.30 – Różaniec – Żywy Różaniec z Loretto

10.00 – konferencja o 25-leciu Rodziny Loretańskiej – s. Alojza

10.35 – Muzyczne uwielbienie

11.15 – Konferencja formacyjna – ks. Albert Warso

11.40 – Losowanie osoby przejmującej figurę Matki Bożej – s. A. Wioletta

11.45 – Przekazanie nagrody głównej (figury MBL) i dwóch kolejnych nagród w konkursie fantowym

11.50 – Wyczytanie przybyłych pielgrzymów i grup – s. przeł. Daria

12.00 – Eucharystia  – przewodniczenie i homilia: abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce

14.05 – Komunikat o „Rózańcu”, „Aniele Stróżu i WSL  – siostry: Stefania, Judyta, Emmanuela

14.15 – Komunikaty mediów w-p: Fundacji Kłopotowskiego, Radia W-wa, „Idziemy”

14.20 –Wspólne biesiadowanie, śpiewanie, świadectwa, wspomnienia

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia z wystawieniem Najświętszego Sakramentu – bp Dariusz Zalewski

15.25 – Podziękowanie i zakończenie – s. Wioletta i ks. Tomasz Podlewski