Mszę św. dziękczynną za ponad 26 lat posługi biskupiej jako ordynariusza archidiecezji łódzkiej abp Władysław Ziółek odprawi w łódzkiej bazylice archikatedralnej w niedzielę 2 września o godz. 19.00.
Dziękczynienie za posługę arcybiskupa Władysława Ziółka i ingres arcybiskupa Marka Jędraszewskiego - pod znakiem tych dwóch wydarzeń rozpocznie się w Łodzi wrzesień. Dziękczynienie odbędzie się w niedzielę, 2 września o godz. 19.00, natomiast ingres - w sobotę, 8 września o godz. 11.00.
Mszę św. dziękczynną za ponad 26 lat posługi biskupiej jako ordynariusza archidiecezji łódzkiej abp Władysław Ziółek odprawi w łódzkiej bazylice archikatedralnej w niedzielę 2 września o godz. 19.00.
Decyzją papieża Benedykta XVI szóstym w historii biskupem łódzkim został mianowany 11 lipca 2012 r. bp Marek Jędraszewski. Ingres nowego arcybiskupa do katedry św. Stanisława Kostki w Łodzi odbędzie się w sobotę 8 września br. o godz. 11.00. W uroczystości weźmie udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a także liczni hierarchowie oraz zaproszeni goście.
Nowy ordynariusz zostanie powitany w drzwiach katedry. Arcybiskup-nominat po wejściu do świątyni ucałuje krucyfiks, po czym uczyni znak krzyża pobłogosławioną wodą oraz pokropi nią wiernych. Następnie zostanie odczytana nominacyjna bulla papieska. Kolejną ważną i symboliczną chwilą jest przekazanie pastorału nowemu metropolicie, wyrażające podjęcie wszystkich obowiązków związanych z posługą pasterską nowego biskupa diecezjalnego. Następnie nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore wprowadzi nowego ordynariusza łódzkiego na katedrę biskupią. Bardzo wymowne jest także tzw. homagium. Jest to moment, w którym przedstawiciele duchowieństwa, poszczególnych stanów i wierni świeccy uznają, że jest to ich Pasterz.
Abp Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r. Studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. 24 maja 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W latach 1973-1975 był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp. W roku 1975 abp Antoni Baraniak skierował go na studia specjalistyczne, które odbył na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W czerwcu 1977 roku uzyskał licencjat z filozofii, natomiast 20 grudnia 1979 roku obronił pracę doktorską. Po powrocie do Polski w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie, w latach 1980-1987 był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, a w latach 1987-1996 redaktorem, od 1990 redaktorem naczelnym „Przewodnika Katolickiego”. W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 1996 otrzymał nominację arcybiskupa Juliusza Paetza na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej oraz na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu. 284. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski obradujące w Rzeszowie w dniach 13-14 września 1996 roku powołało go na konsultora Komisji Nauki Wiary Episkopatu Polski. W tym samym też czasie został mianowany visiting professor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. 17 maja 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Święcenia biskupie otrzymał z rąk arcybiskupa Juliusza Paetza 29 czerwca 1997 roku w Poznaniu. W związku z powstaniem Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 26 listopada 1998 roku otrzymał nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego UAM, a 7 grudnia tegoż roku nominację na kierownika Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym UAM. Dnia 2 stycznia 2002 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. 320. Zebranie Plenarne KEP obradujące na Jasnej Górze w dniu 28 listopada 2002 roku powołało go na delegata KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.