KONFERENCJA EPISKOPATU POLSKI

Konferencja Episkopatu Polski jest stałą instytucją, utworzoną przez Stolicę Apostolską, którą stanowią biskupi kanonicznie związani z terenem Rzeczypospolitej Polskiej, pozostający w jedności z Biskupem Rzymskim i pod jego autorytetem wypełniający wspólnie pasterskie zadania wśród wiernych swojego terytorium dla pomnażania dobra przez posługę Kościoła, zwłaszcza przez formy apostolatu odpowiednio dostosowane do okoliczności czasu i miejsca, zgodnie z zasadami prawa powszechnego oraz normami Statutu KEP. Do Konferencji należą: Prymas Polski, zachowujący honorowe pierwszeństwo wśród biskupów polskich; arcybiskupi i biskupi diecezjalni oraz ci, którzy są z nimi prawnie zrównani; biskup polowy; biskupi obrządku bizantyjsko-ukraińskiego; biskupi koadiutorzy; biskupi pomocniczy; biskupi tytularni pełniący w ramach Konferencji szczególne zadania, zlecone im przez Stolicę Apostolską lub Konferencję Episkopatu. Zwyczajna praca Konferencji Episkopatu Polski odbywa się podczas Zebrania biskupów. Zebrania Plenarne Konferencji odbywają się dwa razy w roku, a nadzwyczajne na wniosek Prezydium KEP. Konferencja Episkopatu Polski: troszczy się o pielęgnowanie wśród biskupów braterskiej miłości i jedności działania dla większej chwały Bożej i dobra Kościoła; wspomaga poszczególnych biskupów Konferencji w ich misji duszpasterskiej; wypełnia zadania według swoich kompetencji kanonicznych wynikających z norm prawa kanonicznego i innych decyzji Stolicy Apostolskiej; utrzymuje stałą łączność ze Stolicą Apostolską; utrzymuje kontakty z innymi Konferencjami Episkopatów; bada problemy duszpasterskie celem znalezienia najstosowniejszych metod ewangelizacji w uwarunkowaniach i okolicznościach życia Kościoła w Polsce, z uwzględnieniem wymiaru ekumenicznego i dialogu międzyreligijnego; troszczy się o życie religijne i moralne katolików w kraju oraz roztacza duchową opiekę nad Polakami poza granicami w porozumieniu z miejscowymi Konferencjami Episkopatów i w ramach określonych przez dokumenty wydane przez Stolicę Apostolską; podejmuje problemy społeczne ukazując je w świetle posłannictwa Kościoła; stara się o zachowanie i rozwój kultury chrześcijańskiej; utrzymuje właściwe relacje między Kościołem i Państwem, z zachowaniem kompetencji Stolicy Apostolskiej oraz z respektowaniem wzajemnej autonomii i niezależności. Siedziba Konferencji Episkopatu Polski znajduje się w Warszawie. (Ze Statutu KEP)

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Dokumenty

abp Tadeusz Wojda

Arcybiskup Wojciech POLAK

Prymas Polski

Prymas Polski należy do Konferencji Episkopatu Polski, zachowując honorowe pierwszeństwo wśród biskupów polskich; jest członkiem Rady Stałej Episkopatu wraz z Przewodniczącym Konferencji, Zastępcą Przewodniczącego, Kardynałami kierującymi diecezjami, Sekretarzem Generalnym, sześcioma biskupami diecezjalnymi i dwoma biskupami pomocniczymi wybranymi przez Zebranie plenarne na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.
Statut Konferencji Episkopatu Polski, Art. 3, 22

abp Wojciech Polak

Prezydium KEP

Rada Stała

Radę Stałą KEP tworzą: Przewodniczący KEP, Zastępca Przewodniczącego, Prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami, Sekretarz Generalny oraz sześciu biskupów diecezjalnych i dwóch biskupów pomocniczych wybranych przez Zebranie Plenarne. Rada Stała przygotowuje Zebrania Plenarne i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem podjętych decyzji, koordynuje prace KEP, może zająć stanowisko w sprawach publicznych, kiedy tego wymaga dobro Kościoła zgodnie z opinią, przynajmniej domniemaną, członków KEP. (Ze Statutu KEP)

Rada Stała

Dokumenty

 

Zebranie Plenarne KEP

Podczas Zebrania Plenarnego odbywa się zwyczajna praca Konferencji Episkopatu Polski i podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące Kościoła w Polsce. W zebraniu mają prawo i obowiązek uczestniczyć wszyscy członkowie Konferencji. Na zaproszenie Przewodniczącego Episkopatu bierze w nim udział Nuncjusz Apostolski. Zebrania plenarne zwyczajne odbywają się dwa razy w roku, a nadzwyczajne na wniosek Prezydium.

Zebranie Plenarne KEP

Dokumenty

 

Rada Biskupów Diecezjalnych

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w 2009 r. Do jej kompetencji należy badanie i podejmowanie decyzji dotyczących zarządu diecezji.

Rada Biskupów Diecezjalnych

Dokumenty