W sąsiadującym z siedzibą Episkopatu Polski kościele przy ulicy Żytniej dziękowano wczoraj za 30-lecie Sekretariatu Episkopatu Polski. We Mszy św. uczestniczyli biskupi obradujący na 359. Zebraniu Plenarnym KEP. Eucharystii przewodniczył prymas senior kard. Józef Glemp. To on 16 października 1981 r. poświęcił dwa główne bloki Sekretariatu Episkopatu. W kazaniu przypomniał, że w początkowym okresie pracy Sekretariat pomagał ludziom, rozdzielając dary, potem przyszedł czas transformacji, powrotu katechezy do szkół, przyjazd nuncjusza apostolskiego, wprowadzono nowe struktury administracyjne Kościoła.
Regularną pracę Sekretariat KEP w budynku przy skwerze Wyszyńskiego 6 na warszawskiej Woli rozpoczął 15 października 1982 r. Z okazji 30-lecia istnienia budynku, w niedzielę 14 października br., w Dzień Papieski, będzie można odwiedzić dom biskupów.
Podczas Dnia Otwartego Sekretariatu Episkopatu odwiedzający to miejsce będą mieli okazję zwiedzenia sali plenarnej, w której obradują biskupi na zebraniach plenarnych, obejrzenia krótkiego filmu o historii tego miejsca, a także obejrzeć pamiątki związane z Janem Pawłem II, a w kaplicy pomodlić na papieskim klęczniku. Ojciec Święty odwiedził Sekretariat Episkopatu dwukrotnie – w 1987 i 1991 roku.
Od wczoraj w kaplicy Sekretariatu Episkopatu obecne są relikwie bł. Jana Pawła II. Krótkiej modlitwie przewodniczył z tej okazji kard. Stanisław Dziwisz.
Wprowadzając w tematykę zebrania plenarnego abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji, przedstawił relację z sierpniowego zebrania Rady Biskupów Diecezjalnych. Dziękując biskupom, którzy wzięli udział w opracowaniu „Wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji”, jak i tym, którzy spotkali się z delegacją prawosławną, zapowiedział międzynarodowe sympozjum na UKSW, które odbędzie się w grudniu br. Arcybiskup Michalik zaznaczył też „przestrzenie budujące niepokój”, wymagające konsultacji biskupów, wśród których wymienił uchwałę o tzw. przemocy w rodzinie, która podważa prawa i autorytet rodziców i zarządzenie o usunięciu nauki religii z siatki godzin obowiązkowych. Najważniejszym tematem obrad jest bezpośrednie przygotowanie do rozpoczynającego się za niespełna dwa tygodnie Roku Wiary i zagadnienia duszpasterskie z nim związane.
Arcybiskup Michalik wspomniał też, że bp Józef Teodorowicz w swoich pamiętnikach zamieścił rok 1912 jako datę pierwszego spotkania biskupów z trzech zaborów podczas kongresu eucharystycznego w Wiedniu. Mija sto lat od tego pierwszego nieformalnego zjazdu biskupów polskich.