Ewangelizacja i odnowienie życia Kościołów - reakcją CCEE i KEK na ruchy pentakostalne

Uczestnicy spotkania analizowali czynniki, które skłaniają ludzi do wstępowania do ruchów pentakostalnych. W czasie wykładów i dyskusji zapoznali się również z tym zagadnieniem od strony naukowej.

W komunikacie końcowym Komitet Wspólny CCEE i CEC zwrócił baczną uwagę na imigrantów przybywających do Europy, którzy w „starych Kościołach europejskich” nie znajdują miejsca dla siebie i wstępują do wspólnot zielonoświątkowych.

Uczestnicy ekumenicznego spotkania w Warszawie odnotowali też kontekst globalny tego zjawiska i odnieśli się do zmieniającej się płynnie przynależności ludzi do grup religijnych we współczesnym świecie.

Zauważyli też rolę mediów społecznościowych w zmianach odnoszenia się ludzi do siebie i relacji między nimi.

Zgromadzeni na spotkaniu ekumenicznym modlili się za zagrożonych różnymi niebezpieczeństwami w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Podkreślili, że jedynym sposobem rozwiązywania konfliktów jest konstruktywny dialog.

Przedstawiciele CCEE i CEC poinformowali się wzajemnie o najbliższych inicjatywach. Po obradach uczestnicy spotkania zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego.

Następne spotkanie Wspólnego Komitetu CCEE i CEC odbędzie się od 17 do 19 lutego 2014 r.


Zobacz:Final communiqué issued at the end of the Joint Committee of the Council of European Bishops' Conferences (CCEE) and the Conference of European Churches (CEC)  Relacja z konferencji prasowej
« 1 »