Ojciec Święty Benedykt XVI kończy swoją posługę 28 lutego. „Pan wzywa mnie, bym «wstąpił na górę», aby bardziej poświęcić się modlitwie i medytacji” – wyjaśniał Papież podczas ostatniej modlitwy Anioł Pański z wiernymi w Watykanie. Podkreślał, że jego decyzja o rezygnacji, jaką ogłosił 11 lutego, nie oznacza porzucenia Kościoła. „Przeciwnie, jeśli Bóg chce tego ode mnie, to właśnie dlatego, bym mógł nadal mu służyć z tym samym oddaniem i tą samą miłością, z jaką czyniłem to dotychczas, ale w sposób bardziej dostosowany do mojego wieku i posiadanych sił”.
Tuż po ogłoszeniu papieskiej rezygnacji, biskupi polscy zapewnili Ojca Świętego: „W tak niełatwych czasach, naznaczonych wieloma sprzecznościami i wyzwaniami, jesteś dla nas i pozostaniesz świadkiem żywej wiary w Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego”.
Kościół w Polsce trwa na modlitwie, polecając Bogu Benedykta XVI i wyrażając wdzięczność za jego posługę. W wielu parafiach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, a 28 lutego – w dniu zakończenia posługi papieskiej Benedykta XVI – zostaną odprawione Msze dziękczynne.
We wtorek 5 marca w Warszawie rozpoczyna się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wtedy także będzie miało miejsce dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI i modlitwa o światło Ducha Świętego dla kardynałów, którzy wybiorą jego następcę. Uroczysta Msza św. z udziałem Episkopatu Polski i biskupów z zagranicy, biorących udział w zebraniu plenarnym, będzie sprawowana w archikatedrze warszawskiej 5 marca o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik.
Ojciec Święty Benedykt XVI sprawował swą posługę od 19 kwietnia 2005 r. W dniach 25-28 maja 2006 r. odbył pielgrzymkę apostolską do Polski.