Podczas 362. zebrania plenarnego biskupi przyjęli nowelizację IV przykazania kościelnego, ograniczając okres formalnego zakazu zabaw do Wielkiego Postu. „Nie zmienia to jednak w niczym dotychczasowego charakteru każdego piątku jako dnia pokutnego” – zaznaczają w komunikacie biskupi, zachęcając do postu i wyjaśniając, że jeśli katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę. Przyjęte przez biskupów sformułowanie czeka na zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską.
Ważnym punktem obrad było zatwierdzenie przez Konferencję Episkopatu tekstu deklaracji upamiętniającej ofiary zbrodni wołyńskiej i nawołującej do pojednania polsko-ukraińskiego. Dokument ten zostanie podpisany w przyszłym tygodniu w Warszawie przez zwierzchnika Kościoła bizantyjsko-ukraińskiego abp. Światosława Szewczuka i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika.
„Strona kościelna nie kryje zaskoczenia z powodu odmówienia młodym ludziom prawa do zdawania na maturze przedmiotu, którego uczą się wiele lat, otrzymują z niego ocenę na podstawie jawnych kryteriów wiedzy (a nie wiary – jak się to często błędnie sugeruje), ocena ta jest wliczana do średniej i widnieje na państwowym dokumencie, jakim jest świadectwo szkolne” – piszą biskupi. Wyrażają też nadzieję, że sprawa wyboru religii na maturze powróci do tematów zespołu wspólnego przedstawicieli strony kościelnej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Biskupi wyczulają rodziców na próby wprowadzenia do szkół i przedszkoli demoralizujących treści i metod związanych z edukacją seksualną. „Należy dołożyć wszelkich starań, aby chronić polskie dzieci i młodzież przed demoralizacją” - podkreślają.
W komunikacie jest mowa także o Ruchu Światło-Życie. „Statuty Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie”, zatwierdzone przez biskupów w roku 2000, jasno określają, że Domowy Kościół stanowi rodzinną gałąź tego Ruchu. Jak zauważyli biskupi, Ruch Światło-Życie jest jednym z najważniejszych katolickich ruchów odnowy w Polsce i wyrazili życzenie, „aby Ruch pozostał jednością, zgodnie z wolą swojego założyciela”.
362. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski obradowało w dniach 21 i 22 czerwca w Wieliczce. Przed rozpoczęciem zebrania biskupi spotkali się z dziećmi i młodzieżą z wielickich szkół i udzielili młodym oraz ich nauczycielom i wychowawcom błogosławieństwa na rozpoczynające się wakacje. W kolejnym dniu poświęcili Dom dla Ubogich im. Brata Alojzego Kosiby.
Po zakończeniu obrad członkowie Konferencji Episkopatu wzięli udział w poświęceniu sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie. Biskupi dziękowali też Bogu za 50 lat kapłaństwa metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i innych członków Episkopatu.
Zobacz także:
DOKUMENT: Komunikat z 362. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski