Na zakończenie Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro Ojciec Święty Franciszek ogłosił, że kolejne międzynarodowe spotkanie młodych w 2016 r. odbędzie się w Krakowie. Kwestie dotyczące jego organizacji będą jednym z tematów najbliższego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Współorganizatorami wydarzenia są Stolica Apostolska i Archidiecezja Krakowska, na terenie której działa już Komitet Organizacyjny ŚDM. Rozmowy ze stroną rządową będą również dotyczyły organizacji planowanych na 2016 rok obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Podczas najbliższego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu biskupi kolejny raz zwrócą uwagę na kwestie rodziny, której Kościół od zawsze bronił i będzie bronił. Podkreślą m.in. potrzebę ochrony tożsamości rodziny, szczególnie wobec sygnałów o kontrowersyjnej promocji przez różne środowiska wychowania seksualnego już na etapie wczesnoszkolnym. Upomną się też o spójną politykę, mającą na celu wzmocnienie rodziny i przeciwstawią się dopasowywaniu polityki społecznej do ideologii gender. Poprą też m.in. inicjatywę wprowadzania Karty Dużych Rodzin, uprawniającej rodziny wielodzietne do korzystania z rożnego rodzaju zniżek.
Wśród tematów spotkania Komisji Wspólnej poruszane też będą kwestie nauczania religii w szkole, w tym możliwości zdawania egzaminu maturalnego z tego przedmiotu. Latem br. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało bowiem, że religia nie może być przedmiotem maturalnym, pomimo, że taka możliwość istnieje w wielu demokratycznych państwach Europy.
Komisja Wspólna przedstawicieli Rządu i Episkopatu powstała po II wojnie światowej. Początkowo nosiła nazwę Komisji Mieszanej, później została przemianowana na Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Została powołana w celu utrzymania stałych kontaktów między rządem i Konferencją Episkopatu Polski dla rozwiązywania problemów dotyczących stosunków między państwem i Kościołem. Od 1999 r. spotkania odbywają się naprzemiennie w gmachu Episkopatu Polski i siedzibach rządowych lub ministerialnych. Wcześniej odbywały się wyłącznie w kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Współprzewodniczącym Komisji Wspólnej ze strony rządowej jest Michał Boni - minister administracji i cyfryzacji, ze strony kościelnej abp Sławoj Leszek Głódź - metropolita gdański.
Spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu rozpocznie się w czwartek 14 listopada o godz. 14.00. Po zakończeniu obrad przewidziano wydanie wspólnego komunikatu.
Rzecznik KEP o tematyce spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu: