W tym roku obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się 16 stycznia w Sandomierzu. Wezmą w nich udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz ambasador Izraela Zvi Rav Ner. W programie obchodów zaplanowano m.in. wykład nt. "Polacy i Żydzi w Sandomierzu, czyli o potrzebie wspominania przeszłości" i modlitwę na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Szucha. O 12.30 w Muzeum Diecezjalnym w Domu Długosza rozpocznie się panel dyskusyjny z udziałem prof. Moniki Adamczyk-Garbowskiej z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. Magdy Teter z Wesleyan University w USA, Michaela Schudricha, bp. Mieczysława Cisło i prof. Jana Grosfelda z UKSW w Warszawie. Tego samego dnia zaplanowano promocję książki o stosunkach chrześcijańsko-żydowskich, a także otwarcie wystaw poświęconych Żydom w Sandomierzu. O godz. 15.30 w katedrze bp Nitkiewicz przewodniczyć będzie nabożeństwu Słowa. Zaś o 17.00 w Katolickim Domu Kultury św. Józefa przy ul. Mariackiej zostanie wystawiony spektakl "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem" autorstwa Zvi Kolitz'a w przekładzie Artura Kucia.
Oprócz obchodów ogólnopolskich w Sandomierzu, w różnych miastach Polski trwają obchody lokalne. Organizowane są liczne wydarzenia kulturalne, prelekcje i wystawy. Warto zwrócić uwagę chociażby na uroczystości w Poznaniu. Ich najważniejszym punktem będzie nabożeństwo biblijne z udziałem przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich 16 stycznia w kościele pw. św. Wojciecha. Przewodniczył mu będzie abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Episkopatu, jeden z prekursorów wprowadzenia Dnia Judaizmu w Polsce.
Przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem bp Cisło przypomina w słowie napisanym z okazji Dnia Judaizmu, że punktami milowymi w dialogu katolicko-żydowskim pozostają słowa i gesty Jana Pawła II wobec Żydów: spotkanie w rzymskiej synagodze, modlitwa przy Murze Świątynnym czy nazwanie Żydów starszymi braćmi w wierze. Podkreśla też gesty otwarcia na dialog z Żydami ze strony papieża Benedykta XVI i obecnie Franciszka.
Zwraca uwagę na znaki życzliwości ze strony Żydów, przywołując np. przypadek J. Weilera, który będąc Żydem, bronił w Strasburgu obecności krzyża w salach włoskich szkół. Przypomina też napisany w klimacie otwarcia dokument „Dabru emet” podpisany przez kilkudziesięciu rabinów w 2000 r.
„Niezależnie od zachowań negatywnych jednostek czy grup, „dialog z Żydami jest świętym obowiązkiem”. Aby zrozumieć siebie chrześcijanie bardziej potrzebują judaizmu niż judaizm chrześcijan” – pisze.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. W tym roku obchodzimy go po raz siedemnasty.
Słowo przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem Materiały liturgiczne na XVII Dzień Judaizmu Program Dnia Judaizmu w Sandomierzu Program Dnia Judaizmu w Poznaniu