Niewątpliwie świętość jest dla dzisiejszego świata tematem z jednej strony wstydliwym i wręcz niechcianym, a z drugiej, czasem co prawda nie wprost, ale niezwykle pożądanym. Niektórzy zdają się nie interesować świętością w ogóle, czasem odrzucają ją jako niemożliwą do osiągnięcia lub nawet nikomu niepotrzebną. Tolerują świętość o tyle, o ile dotyczy ona pragnień innych. Jednak wcale niemała rzesza ludzi poszukuje świętości, łaknie jej i za nią tęskni. Warto podczas XIV Dnia Papieskiego zobaczyć ten problem w świetle nauczania bł. Jana Pawła II, zwłaszcza w roku jego kanonizacji. Wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II jest znakomitym motywem do ponownego postawienia pytania o świętość, zarówno w życiu jednostek, jak i całych społeczności, aż po wielką rodzinę ludzką.
Samą świętość definiuje Jan Paweł II następująco: „Świętość stanowi kres drogi nawrócenia, ponieważ „nie jest ono celem samo w sobie, ale jest raczej pielgrzymowaniem do Boga, który jest święty. Być świętym znaczy naśladować Boga i sławić Jego imię w dziełach, których dokonujemy w naszym życiu (por. Mt 5,16)". Na tej drodze świętości Jezus Chrystus stanowi punkt odniesienia i wzorzec do naśladowania: jest On „Świętym Boga i za takiego został uznany (por. Mk 1,24). On sam uczy nas, że sercem świętości jest miłość, która prowadzi również do oddawania swego życia dla innych (por. J 15,13).
Obchody Dnia Papieskiego już od 2001 roku przypadają zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jest to dzień łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, w czasie którego wierni są zachęcani do zgłębiania nauczania Jana Pawła II. W trakcie Dnia Papieskiego wsłuchujemy się w głos Jana Pawła II, który swoim pontyfikatem podkreślał, że głównym powołaniem każdego człowieka jest powołanie do świętości. Uroczystościom towarzyszą liczne inicjatywy – koncerty, panele dyskusyjne, sztuki teatralne, marsze, happeningi, wspólne apele modlitewne oraz wiele innych.
Ubiegłorocznemu świętu XIII Dnia Papieskiego przyświecało hasło: „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. XIII Dzień Papieski obchodzony w 35. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża zapoczątkował przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II. Tradycyjnie obchody przygotowywała Fundacja we współpracy z organizacjami Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego, rozszerzonego w tym roku o Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło.Zbiórka uliczna na fundusz stypendialny, przeprowadzona przez 245 sztabów trwała w całym kraju od 6 do 22 października. Przy kościołach i na ulicach miast około 100 tys. wolontariuszy zbierało pieniądze na program stypendialny. Dodatkowo w okresie od 15 września do 31 października możliwe było wsparcie Dzieła poprzez akcję sms-ową, linię audiotele i bezpośrednie wpłaty na konto Fundacji. Suma pieniędzy zebranych podczas zbiórki publicznej oraz przykościelnej wyniosła 7 650 426,55 złotych.
Fundacja obejmuje pomocą prawie 2500 utalentowanych młodych ludzi z niezamożnych rodzin, dając im szansę na rozwijanie pasji i talentów oraz kontynuowanie edukacji. Tylko w 2013 roku do grona stypendystów dołączyło 179 osób w wieku gimnazjalno – licealnym, a prawie 300 maturzystów rozpoczęło studia. Dzięki wsparciu społeczeństwa możemy budować żywy pomnik Jana Pawła II.
Dodatkowe informacje o programie stypendialnym oraz projektach realizowanych przez Fundację dostępne są na stronie www.dzielo.pl