– Wizyta w Iraku, ma na celu niesienie nadziei tym, którzy znajdują się w stanie wojny i właściwie zostali opuszczeni przez społeczność międzynarodową – mówił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przed wyjazdem do Iraku. Podczas pięciodniowej wizyty w tym kraju (od 3 do 7 lutego) wraz z dyrektorem Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemarem Cisło odwiedził on kierowany przez chaldejskiego księdza Duglasa Dawood’a obóz dla prześladowanych chrześcijan. W imieniu wiernych i biskupów Kościoła w Polsce, arcybiskup Gądecki przekazał 100 tysięcy euro na zakup wyżywienia, kontenerów i na najpilniejsze wydatki związane z życiem w obozie.
– Ludziom często bardziej niż pomocy materialnej potrzeba obecności, tego, że ktoś się nimi interesuje, ktoś o nich pamięta – zauważa abp Stanisław Gądecki. Przypomina też polskie doświadczenie stanu wojennego i tego, jak ważna była wówczas dla Polaków świadomość pomocy Europy.
Wyrazem solidarności i łączności Kościoła w Polsce z prześladowanym Kościołem w Iraku był również udział Przewodniczącego Episkopatu w konsekracji dwóch nowych biskupów chaldejskich. Miała ona miejsce w piątek 6 lutego w Bagdadzie.
To, jak ważna jest pamięć o prześladowanych, potwierdza katolicki Patriarcha Babilonii obrządku chaldejskiego abp Louis Raphael I Sako. – Dla nas, wypędzanych ze swoich domów, zabijanych za to, że jesteśmy wyznawcami Chrystusa, jest niezmiernie ważna obecność przedstawicieli Kościoła polskiego. Ten wyraz solidarności pokazuje, że są na świecie ludzie, którzy o nas myślą, modlą się, pomagają – podkreśla.
Chrześcijanie w Iraku należą obecnie do jednej z najbardziej prześladowanych grup na świecie. Są oni pozbawiani przez Państwo Islamskie domów, własności, podstawowych środków do życia, mordowani w bestialski sposób, m.in. przez ścięcie głowy czy ukrzyżowanie.
Kościół w Polsce już niejednokrotnie wyrażał solidarność z prześladowanymi chrześcijanami. Jedną z niedawnych inicjatyw był zorganizowany 26 sierpnia 2014 roku Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. W odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka oraz katolickiego Patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego, Louisa Raphaela I Sako, Konferencja Episkopatu Polski zwróciła się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc Irakijczykom. Dzięki przeprowadzonej w wielu diecezjach zbiórce, jak i wpłatom indywidualnym, Polacy, za pośrednictwem stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazali do Iraku 600 tysięcy euro (2,5 mln złotych). Środki te zostały przeznaczone na lekarstwa, żywność, namioty dla uchodźców w Erbilu i w innych miejscowościach Kurdystanu. Łącznie międzynarodowa Pomoc Kościołowi w Potrzebie w 2014 roku przekazała Irakijczykom 4 mln euro (w tym 600 tysięcy euro – z Polski).
Zobacz też: Briefing po powrocie z Iraku Pomoc Kościołowi w Potrzebie