Pierwszego dnia obrad biskupi zgromadzeni na 364. Zebraniu Plenarnym w Warszawie podsumują wizytę „ad limina Apostolorum”. Odbyła się ona w Watykanie od 1 do 8 lutego br. - Przede wszystkim w sferze zwyczajnego duszpasterstwa chciałbym skoncentrować waszą uwagę na rodzinie – podkreślał Ojciec Święty podczas spotkania z polskimi biskupami 7 lutego. Przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik w liście do Franciszka po zakończeniu wizyty zaznaczał, że to przemówienie stanie się programem pracy Kościoła w Polsce.
Najbliższe obrady biskupów będą okazją do dyskusji nad priorytetami duszpasterskimi dla Kościoła w Polsce w świetle adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium”. Biskupi podejmą też temat duszpasterstwa rodzin w kontekście Synodu Biskupów, który będzie miał miejsce w październiku w Rzymie.
Innymi tematami obrad będą: przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. oraz kanonizacja Jana Pawła II. Biskupi omówią sprawy związane z przebiegiem uroczystości kanonizacyjnych w Rzymie oraz z dziękczynieniem za kanonizację. W programie zebrania plenarnego znajdzie się także konwersatorium medialne dla biskupów.
Jednym z najważniejszych punktów najbliższego zebrania plenarnego będą wybory przewodniczącego Episkopatu. Metropolita przemyski abp Józef Michalik został wybrany na tę funkcję w marcu 2004 r. oraz powtórnie w marcu 2009 r. Zgodnie ze statutem Konferencji Episkopatu Polski nie może być wybrany na kolejną kadencję.
Zebrani w Warszawie biskupi wybiorą również nowego wiceprzewodniczącego KEP, którym przez dwie ostatnie kadencje był abp Stanisław Gądecki z Poznania. Kandydatami na przewodniczącego, jak i wiceprzewodniczącego mogą być biskupi diecezjalni. W głosowaniu wezmą udział wszyscy członkowie Konferencji Episkopatu, a więc również biskupi pomocniczy.
Po zakończeniu zebrania plenarnego, 13 marca o godz. 16.30 biskupi podziękują za pierwszy rok pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka, sprawując Mszę św. w bazylice św. Krzyża w Warszawie, w 1. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową.
Zebranie odbędzie się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, przy skw. Kard. Stefana Wyszyńskiego 6. Na zakończenie obrad przewidziana jest konferencja prasowa. Wydany też będzie komunikat.