„Natychmiast przychodzi na myśl pierwsza odpowiedź: Jan Paweł II miał odwagę otwarcie wyrażać wiarę w Jezusa w epoce «milczącej apostazji» człowieka sytego, który żyje tak, jakby Bóg nie istniał" Jan Paweł II miał odwagę bronienia rodziny, która jest Bożym planem wyraźnie wypisanym w księdze życia: bronił rodziny, kiedy coraz bardziej upowszechniał się zamęt i publiczna agresja w stosunku do rodziny, w szalonej próbie napisania jakiejś "Anty-Księgi Rodzaju", wymierzonej przeciw Stwórcy. Jan Paweł II miał też odwagę, by bronić życia ludzkiego – i to każdego życia ludzkiego – w czasach, w których upowszechnia się kultura odrzucenia. Jan Paweł II miał odwagę, by wyjść do ludzi młodych, aby ich wyzwolić z kultury pustki i ulotności, zachęcając ich do przyjęcia Chrystusa, jedynego światła życia i jedynego, który może dać pełnię radości ludzkiemu sercu”.
Mężna wiara Jana Pawła II wyrażała się także w obronie światowego pokoju – mówił kard. Comastri. Wskazał też, że w trudnych czasach kryzysu powołań do kapłaństwa miał on odwagę żyć przed światem radością bycia kapłanem, radością z przynależności do Chrystusa i całkowitego poświęcenia się dla sprawy Jego Królestwa. A także odwagę zmierzenia się ze swoistym oziębieniem pobożności maryjnej, cechującym czasy posoborowe. Swe kazanie watykański hierarcha zakończył modlitwą do nowego świętego, prosząc byśmy tak jak on umieli kroczyć drogą heroicznej wierności Jezusowi.
W imieniu Polaków za kanonizację Jana Pawła II dziękował jego wieloletni sekretarz, kard. Stanisław Dziwisz. Szczególną wdzięczność wyraził Włochom za to, że przed laty tak serdecznie przyjęli Karola Wojtyłę jako Biskupa Rzymu i Papieża, który przybył „z dalekiego kraju”. „Italia stała się dla niego drugą ojczyzną. Dziś z pewnością święty Jan Paweł II błogosławi jej z wysoka, podobnie jak błogosławi Polsce i całemu światu. W jego sercu znalazły miejsce wszystkie narody, kultury i języki” – mówił kard. Dziwisz.
„W blasku oficjalnie potwierdzonej świętości Jana Pawła II, radujemy się z tego daru. Radujemy się, że mamy w niebie wielkiego Orędownika naszych spraw. Zdajemy też sobie sprawę z tego, że dar staje się również zadaniem. Wszyscy bowiem powinniśmy dorastać do ideałów zapisanych w Ewangelii, ideałów realizowanych przez świętego Jana Pawła II” – powiedział metropolita krakowski.
Copyright © by bz/rv/aś, © Radio Vaticana 2014 / fot. ks. S. Kreczmański