W apelu wystosowanym w związku z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego biskup polowy Józef Guzdek zaznacza, że „mieszkańcy Stolicy zapłacili wielką cenę, dając świadectwo męstwa, odwagi, cierpliwości i ofiarności na rzecz Ojczyzny”. Zwraca się też z prośbą, by uroczystości powstańcze odbywały się w atmosferze sprzyjającej zadumie i modlitwie.
31 lipca o godz. 18.00 na placu Krasińskich przed katedrą polową Wojska Polskiego zostanie odprawiona Msza św. Po Eucharystii rozpocznie się uroczysty Apel Poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego i widowisko „Śpiew Murów”.
1 sierpnia o godz. 17.00 Warszawa na moment zatrzyma się, by upamiętnić 70. rocznicę Powstania Warszawskiego. Dźwięk syren z budynków publicznych instytucji i dźwięk dzwonów z kościołów przypomną chwilę rozpoczęcia powstańczego zrywu. W modlitwie powszechnej podczas Mszy św. będą wezwania za poległych powstańców i mieszkańców Warszawy.
Także w niedzielę, 3 sierpnia br., o godz. 18.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie odprawiona Msza św. z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Do inicjatywy „Duchowe Powstanie” zapraszają karmelici bosi z prowincji warszawskiej. „Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego pragniemy uczcić pamięć powstańców i włączyć się w ich walkę o wolną Polskę. Pragniemy przez 63 dni (czas trwania powstania) podjąć duchową walkę o Polskę” – wyjaśnia o. Jarosław Maria Górka OCD, koordynator „Duchowego Powstania”. Zachęca, by tam, gdzie to możliwe, 1 sierpnia o godz. 17.00 odmówić różaniec przed Najświętszym Sakramentem.
Zobacz także: Apel Biskupa Polowego w związku z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Program obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego
Profil na Facebooku Duchowe Powstanie