Czy można oczekiwać od dziecka zwierzania się ze wszystkich problemów, jeśli wie, że zostanie osądzone i skarcone, zanim jeszcze skończy mówić? Czy można liczyć na szczerość dziecka, które ma świadomość, że i tak mu nikt nie uwierzy? Właśnie dlatego – jak podkreśla ks. Marek Studenski – pierwszym zadaniem rodziców i wychowawców w sferze wychowania do prawdy jest rozwijanie atmosfery sprzyjającej temu, by relacja między nimi a dzieckiem była szczera i oparta na prawdzie. Kapłan dodaje, że nigdy nie należy bagatelizować dziecięcych pytań. Wychowawca nie powinien też nigdy przemilczać i ukrywać prawdy. Jego zadaniem jest zastanowienie się, jak w najodpowiedniejszy sposób ją przedstawić.
Ważnym elementem wychowania do prawdy jest też kształtowanie umiejętności odpowiedzialnego i twórczego korzystania ze środków społecznego przekazu. Dziecko musi mieć świadomość, że nie każda informacja czy opinia pojawiająca się w internecie jest wiarygodna tylko z tego powodu, że została opublikowana.
– Uwrażliwiając serca dzieci na poszukiwanie prawdy, przekazujemy im klucz do pełni życia – dodaje ks. Studenski.
Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Jest on obchodzony zawsze w tygodniu, w którym przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży (18 września). Z okazji Tygodnia Wychowania przygotowywane są pomoce katechetyczne dostępne na stronie www.tydzienwychowania.pl, a także płyta z wykładami o wychowaniu. Co roku biskupi kierują też do wiernych list pasterski na Tydzień Wychowania.
W liście pasterskim na IV Tydzień Wychowania biskupi zaapelowali o odwagę i zapał w wychowywaniu do prawdy. „Uczcie jej innych! Wychowujcie do niej wszystkich, których Wam Pan Bóg powierzył! Nie dajcie się zwieść namiastkami prawdy czy półprawdami! Brońcie się przed manipulacją ze strony tych, którzy są niechętni Chrystusowi i Jego Kościołowi” – zwrócili się do rodziców, nauczycieli, katechetów i duszpasterzy.
Zobacz także: "Wychowywać do prawdy" - List pasterski na IV Tydzień Wychowania Rozmowa z bp. Markiem Mendykiem, przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego Więcej nt. Tygodnia Wychowania