Ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rok Życia Konsekrowanego będzie obchodzony w całym Kościele od pierwszej niedzieli Adwentu, 30 listopada 2014 r. do 2 lutego 2016 roku. Będzie on przeżywany pod hasłem: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”.
Osoby konsekrowane od setek lat modlitwą, pracą i świadectwem ubogacają życie Kościoła i społeczeństwa. Tak bardzo wrosły w naszą codzienność, że współcześnie prawie ich nie zauważamy – pisze Przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego.
Bp Gurda zachęca, by nadchodzący rok potraktować jako okazję do większego zainteresowania życiem osób konsekrowanych i uświadomienia sobie ich roli w Kościele. Pomoże to w głębszym zrozumieniu własnego powołania oraz odpowiedzialności za dar życia, który otrzymaliśmy wszyscy od Boga – zauważa biskup.
W całym świecie żyje obecnie ok. 950 tys. osób konsekrowanych, czyli sióstr zakonnych, braci i ojców, osób należących do Instytutów Świeckich i do Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. Warto sobie uświadomić że jest ich ponad dwa razy więcej niż kapłanów (410 tys.). W Polsce mamy ok. 35 tys. osób konsekrowanych, a to oznacza, że co tysięczny Polak i Polka jest osobą konsekrowaną – czytamy w komunikacie.
W Polsce Rok Życia Konsekrowanego zainaugurowany zostanie 30 listopada uroczystą Mszą św. o godz. 11.00 oraz Apelem Maryjnym na Jasnej Górze. Tego dnia w kościołach odczytany zostanie komunikat Przewodniczącego Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego.
Zobacz także: >>Papieski list z okazji Roku Życia Konsekrowanego (tekst) >>Komunikat bp. Kazimierza Gurdy na rozpoczęcie Roku Życia Konsekrowanego (tekst) >>Dokumenty Kościoła o życiu konsekrowanym >>Polskie dokumenty o życiu konsekrowanym >>Rok Życia Konsekrowanego – zaproszenie na Jasną Górę >>Nadzieja mimo kryzysu