Biskup nominat Henryk Wejman jest kapłanem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. „Obok biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka, jest to druga nominacja biskupia z terenu naszej Archidiecezji. Patrzymy więc na tę nominację jako na kolejny dojrzały owoc wiary Ludu Bożego oraz świętości i gorliwości kapłanów szczecińsko-kamieńskich. Po raz pierwszy jednak w historii naszej Archidiecezji, uwzględniając zarówno biskupów diecezjalnych jak też pomocniczych, syn naszej ziemi podejmuje biskupią posługę w naszym Kościele. Tutaj się urodził, tutaj ukształtował się duchowo, tutaj wzrastał w wierze, tutaj dojrzewał także w badaniach teologicznych i w służbie duszpasterskiej. Niech Bóg będzie uwielbiony” – napisał w liście do wiernych ordynariusz szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.
Głównym konsekratorem będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Obrzęd święceń biskupich rozpocznie się po Ewangelii wspólnym śpiewem hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”. Później główny szafarz święceń wygłosi homilię, w której na podstawie czytań wyjaśni duchowieństwu, ludowi i elektowi istotę urzędu posługiwania biskupa. Po Litanii do Wszystkich Świętych abp Migliore oraz biskupi współszafarze nałożą ręce na głowę elekta. Główny szafarz święceń weźmie od diakona księgę Ewangelii, będzie ona otwarta nad głową elekta aż do końca modlitwy święceń. Nowo wyświęcony biskup otrzyma insygnia: pierścień, pastorał i mitrę. Na zakończenie liturgii biskup Wejman wygłosi słowo do wiernych.
Zawołaniem biskupa Henryka Wejmana staną się słowa: „Służyć Bogu Miłosierdzia”. W jego herbie znalazł się równoramienny krzyż nawiązujący do historycznego herbu biskupstwa kamieńskiego, a także cztery tzw. mobilia: ryba z wychodzącymi promieniami czerwonym i białym (figura oznaczająca Miłosierdzie Boże), księga i unosząca się nad nią biała gołębica (synonim wiedzy i ikona Ducha Świętego), gryf szczeciński (godło miasta Szczecin) oraz monogram „M” (motyw Maryjny).
Ojciec Święty Franciszek mianował 22 listopada 2014 r. ks. prof. Henryka Wejmana, dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Siniti. „Na terenie Polski, a także poza granicami znany jest przede wszystkim w zakresie dokonań naukowych, ale też z racji na pełnione funkcje akademickie w Uniwersytecie Poznańskim oraz w naszym Uniwersytecie Szczecińskim. W naszej diecezji dał się poznać z racji na szerokie doświadczenie duszpasterskie, jako wikariusz w kilku parafiach, jako proboszcz, jako dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Kurii Biskupiej, a także zastępca Dyrektora Domu Rekolekcyjnego w Szczecinie” – podkreśla arcybiskup Andrzej Dzięga. Dodaje również, że „Ksiądz Biskup Henryk jest także uznanym kaznodzieją, wielkim czcicielem oraz głosicielem tajemnicy Miłosierdzia Bożego. Szacunek w całym prezbiterium budzi też jego osobista postawa kapłańskiego życia”.