W kościołach różnych wyznań w całej Polsce od 18 do 25 stycznia będą miały miejsce nabożeństwa i inne spotkania ekumeniczne. Zwyczajem stało się, że na nabożeństwach następuje gościnna wymiana kaznodziei – w kościele jednego wyznania kazanie wygłasza duchowny innego. Lokalnym obchodom towarzyszyć będą m.in. dyskusje między przedstawicielami bratnich wyznań. Ciekawymi inicjatywami będą np. spotkanie ze współzałożycielem wspólnoty Chemin Neuf o. Laurentem Fabre SJ w Krakowie, wrocławski panel dyskusyjny „Gdzie jest brat twój? Troska o drugiego człowieka w judaizmie, chrześcijaństwie, islamie” czy też modlitwy w duchu Taizé, wystawa ikon i koncert kolęd w Kielcach. Podobnie jak w roku ubiegłym podczas nabożeństw ekumenicznych w całej Polsce będą zbierane ofiary na rzecz chrześcijan prześladowanych w Syrii.
Szczególnym akcentem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie podpisanie wspólnego listu o świętowaniu niedzieli, którego pomysł zrodził się już w 2010 roku. Podpiszą go przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego i siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Są to: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starkokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów. Wydarzenie będzie miało miejsce we wtorek, 20 stycznia, o godz. 11.00 w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej 21 w Warszawie. W imieniu Kościoła Rzymskokatolickiego dokument podpisze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Dotychczas ogólnopolskie zakończenie Tygodnia Ekumenicznego miało miejsce w Warszawie. Od tego roku, decyzją Komisji ds. Kontaktów między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną, będzie ono odbywało się w różnych miastach Polski. W 2015 roku miejscem spotkania kończącego Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie katedra w Opolu. W niedzielę 25 stycznia podczas Mszy św. o godz. 16.00 o dar pełnej jedności chrześcijan będą modlili się tam członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, biskupi Metropolii Górnośląskiej oraz biskupi prawosławni i ewangeliccy. Homilię wygłosi biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Marian Niemiec.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma już ponad stuletnią tradycję. Pierwsze pomysły międzywyznaniowych modlitw o jedność chrześcijan pojawiły się w XIX w. Tydzień Modlitw w obecnym terminie odbywa się od 1908 r. z inicjatywy ks. Paula Wattsona. Obchodzony jest między dawnym świętem katedry św. Piotra (18 stycznia) a świętem nawrócenia św. Pawła (25 stycznia). Za obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odpowiada Światowa Rada Kościołów i Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W Polsce przygotowuje je Polska Rada Ekumeniczna i Kościół Rzymskokatolicki.
Zobacz też: Tekst broszury z materiałami na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2015 Strona Polskiej Rady Ekumenicznej Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan na stronie Światowej Rady Kościołów Zaproszenie na podpisanie apelu o świętowanie niedzieli