Jak podkreśla bp Wiesław Lechowicz, migracja jest jednym z największych współczesnych wyzwań cywilizacyjnych i duszpasterskich. „Tej rzeczywistości doświadczają miliony Polaków, którzy opuścili swą Ojczyznę w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków bytowych. Za nimi podążyli i podążają duszpasterze” – podkreśla Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Tylko w samej Europie pracuje około 1,2 tys. polskich księży w ramach duszpasterstwa polskich emigrantów.
„Nie trzeba jednak wyjeżdżać za granicę, by włączyć się w pomoc duchową i duszpasterską” – napisał biskup Lechowicz do księży. W związku ze Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy, przypadającym w niedzielę 18 stycznia, zwrócił się on do kapłanów z prośbą, by w parafiach zainicjowali modlitwę za migrantów i uchodźców. To szczególna okazja do pamięci o rodakach żyjących z dala od ojczystego kraju, a także żyjących w Polsce rodzinach, dotkniętych rozłąką i fizycznym oddaleniem.
Uroczysta Msza Święta koncelebrowana w intencji polskich migrantów i uchodźców w Polsce zostanie odprawiona przez biskupa Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, w niedzielę 18 stycznia br. o godz. 11.00 w Domu Generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Wezmą w niej udział duszpasterze polonijni, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego TChr, Misjonarki Chrystusa Króla, studenci zagraniczni i przedstawiciele uchodźców w Polsce.
Z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy papież Franciszek przygotował orędzie pod tytułem „Kościół bez granic matką wszystkich”. Ojciec Święty zaznacza w nim, że migranci i uchodźcy zajmują specjalne miejsce w sercu Kościoła, bo pomagają mu „poszerzać granice swojego serca, aby okazywał swoje macierzyństwo względem całej rodziny ludzkiej”. Papież pisze również o tym, że sama tolerancja nie wystarczy, aby zapewnić harmonijne współistnienie osób i kultur. Potrzebna jest systematyczna i konkretna współpraca państw i organizacji międzynarodowych. „Na globalizację zjawiska migracji trzeba zareagować globalizacją miłości i współdziałania” – podkreśla Ojciec Święty.
Wielokulturowy charakter współczesnych społeczeństw skłania Kościół do podejmowania nowych działań w zakresie solidarności, jedności i ewangelizacji. Tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy będzie obchodzony 18 stycznia pod hasłem „Kościół bez granic matką wszystkich”.
„Odwaga wiary, nadziei i miłości pozwala zmniejszyć dystans, dzielący od ludzkich dramatów. Jezus Chrystus wciąż oczekuje, aby Go rozpoznawać w migrantach i w uchodźcach, w uciekinierach i przesiedleńcach, i także w ten sposób wzywa nas, abyśmy dzielili się zasobami, niekiedy rezygnując z części naszego nabytego dobrobytu” – zwraca uwagę papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
Ojciec Święty podkreśla, że nikogo nie wolno uważać za niepotrzebnego, będącego nie na swoim miejscu czy do odrzucenia. Nierzadko jednak ruchy migracyjne wzbudzają nieufność i wrogość, nawet we wspólnotach kościelnych. „W takim wypadku podejrzenia i uprzedzenia stają w sprzeczności z biblijnym przykazaniem, by przyjmować z szacunkiem i solidarnością przybysza będącego w potrzebie” – przekonuje Papież.
Ruchy migracyjne pobudzają do zgłębiania i umacniania wartości koniecznych do tego, aby zapewnić harmonijne współistnienie osób i kultur. „Aby to osiągnąć, nie wystarcza sama tolerancja, która otwiera drogę do poszanowania różnorodności i zapoczątkowuje drogi dzielenia się wśród osób różnego pochodzenia i różnych kultur” – zauważa papież Franciszek. Potrzebna jest systematyczna i konkretna współpraca państw i organizacji międzynarodowych. „Na globalizację zjawiska migracji trzeba zareagować globalizacją miłości i współdziałania, ażeby stworzyć migrantom bardziej humanitarne warunki. Zarazem należy wzmóc wysiłki, aby stworzyć warunki pozwalające na stopniowe eliminowanie przyczyn, które powodują, że całe społeczności opuszczają swoją rodzimą ziemię, zmuszane do tego przez wojny i nędzę, przy czym często pierwsze są przyczyną drugich. Z solidarnością względem migrantów i uchodźców należy łączyć odwagę i kreatywność, konieczne do tego, aby na poziomie światowym szerzyć porządek gospodarczo-finansowy bardziej sprawiedliwy i zrównoważony, a także wzmóc wysiłki na rzecz pokoju, który jest nieodzownym warunkiem wszelkiego autentycznego postępu” – wylicza Ojciec Święty.
Papieskie orędzie kończy apel do samych migrantów. Papież zwraca się do nich słowami: „Drodzy migranci i uchodźcy! Zajmujecie specjalne miejsce w sercu Kościoła i pomagacie mu poszerzać granice swojego serca, aby okazywał swoje macierzyństwo względem całej rodziny ludzkiej. Nie traćcie swojej ufności i nadziei! Pomyślmy o Świętej Rodzinie na uchodźstwie w Egipcie: tak jak w matczynym sercu Maryi Dziewicy oraz w troskliwym sercu św. Józefa była ufność, że Bóg nigdy nie opuszcza, tak niech wam nie zabraknie podobnej ufności w Panu”.
DOKUMENT: Orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2015 r.