Papieski Kościelny Instytut Polski w Rzymie obchodził swoje święto patronalne 19 stycznia, w liturgiczne wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa przemyskiego, założyciela tej placówki. - Dziś spotykamy się w tym polskim domu nad Tybrem, jednym z owoców życia i posługi świętego Józefa Sebastiana Pelczara. Rozumiał dobrze nasz dzisiejszy patron, czym jest łaska wybrania, powołanie do życia wiary i kapłaństwa - mówił kard. Gerhard Ludwig Müller, przypominając postać założyciela Papieskiego Kościelnego Istytutu Polskiego w Rzymie i jego trud włożony w utworzenie tej placówki. - Ileż trudów musiał znieść ten człowiek. Ojciec Święty Franciszek uczy nas: "Nie mówmy, że dzisiaj jest trudniej, jest inaczej". Dlatego uczmy się od świętych, którzy nas poprzedzili - wskazywał kard. Müller. Zwracając się do uczestniczących w liturgii, Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary mówił o potrzebie odkrywania na nowo powołania, którym każdego indywidualnie obdarzył Bóg w jego drodze do świętości.
Kardynał Müller odniósł się do historii Instytutu oraz do ważnych wydarzeń, jakie miały tam miejsce, jak katechizacja młodzieży rzymskiej przez późniejszego papieża Pawła VI czy redakcja listu Episkopatu Polski do Biskupów niemieckich "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".
- Myśląc o pokoleniach księży tu mieszkających, pracujących w Stolicy Apostolskiej i studiujących na uczelniach Wiecznego Miasta, myśląc o siostrach i braciach zakonnych, myśląc o tak wielu osobach znajdujących tu gościnę, dziękujemy dziś Bogu za posługę św. Józefa Sebastiana Pelczara i za ten Instytut, opatrznościowe dzieło, będące owocem współpracy świętego z Bożą łaską - mówił kard. Müller.
Polski Papieski Instytut Kościelny przy via Pietro Cavallini to instytucja kościelna pozostająca w szczególnej zależności od Stolicy Apostolskiej i poddanej władzy i nadzorowi Konferencji Episkopatu Polski. Służy polskiemu duchowieństwu studiującemu w Rzymie. Placówka ta powstała 105 lat temu dzięki staraniom ówczesnego biskupa przemyskiego św. Józefa Sebastiana Pelczara. W czasie studiów w Rzymie mieszkali tu dzisiejsi hierarchowie: przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, abp Sławoj Leszek Głodź, abp Marian Gołębiewski, bp Edward Janiak, bp Jan Kopiec, abp Józef Kowalczyk i bp Andrzej Suski. Rektorami Instytutu byli m.in. obecni biskupi Zbigniew Kiernikowski i Grzegorz Kaszak. Obecnie rektorem Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego jest ks. dr Adam Sycz.