Działalność kaplicy wieczystej adoracji w kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu metropolita poznański zainaugurował na zakończenie uroczystej Eucharystii, której przewodniczył w sobotę. Przypomniał przy tym, że adoracja Najświętszego Sakramentu przedłuża w czasie celebrację Eucharystii.
– Potrzeba nam wyznaczania kościołów i oratoriów do wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, ponieważ dają one człowiekowi możliwość skupienia się przed Panem. Adoracja natomiast nie jest też niczym innym, jak odwiecznym dialogiem, jaki Bóg prowadzi z człowiekiem, a człowiek z Bogiem. Adoracja jest zasadniczą postawą człowieka, który uznaje się za stworzenie przed swoim Stwórcą, wysławia wielkość Pana, który nas tworzył i wszechmoc Zbawiciela, który wyzwala nas od zła – przekonywał abp Gądecki.
Zachęcił też mieszkańców Nowego Tomyśla do zakładania stowarzyszeń i bractw, które podejmą praktykę adoracji Najświętszego Sakramentu „stając się zaczynem kontemplacji w tej okolicy”.
Jak zaznacza w rozmowie z KAI proboszcz parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy, ks. kan. Andrzej Grabański, do tej pory podczas pierwszoczwartkowych i pierwszopiątkowych adoracji, które odbywały się w parafii, uczestniczyły działające już tutaj grupy modlitewne.
– Odczuwana była jednak wśród wiernych potrzeba ustanowienia wieczystej adoracji, do czego przygotowywaliśmy się już od roku. Projekt ten spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem parafian, powstaną więc też zapewne grupy adoracyjne, do czego zachęcał ksiądz arcybiskup – zauważa ks. Grabański.
Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu została erygowana w 1925 r. Neoromańska świątynia została jednak wzniesiona już w 1896 r. jako kościół filialny parafii pw. św. Michała Archanioła w pobliskim Wytomyślu. Dziś jest to jedna z dwóch parafii działających w Nowym Tomyślu, mieście liczącym nieco ponad 15 tys. mieszkańców, a jednocześnie 25. świątynia archidiecezji poznańskiej, w której istnieje kaplica wieczystej adoracji.
Natomiast pierwsza kaplica Wieczystej Adoracji na terenie archidiecezji poznańskiej, a jednocześnie jedna z pierwszych w Polsce, powstała w 1937 r. w farze poznańskiej. Ustanowił ją swoim dekretem kard. August Hlond, prymas Polski, jako pamiątkę odbywającego się w tym czasie w stolicy Wielkopolski Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego ku czci Chrystusa Króla.
bt / Nowy Tomyśl