Muszę być świętą, nowoczesną świętą, teocentryczną humanistką - bł. Natalia Tułasiewicz

„Jej powołaniem był ‘podwójny głód’ – piękna i świętości. W takim ‘podwójnym splocie’ rozumiała swą misję świeckiego apostoła, który niesie innym Ewangelię i kulturę. Pragnęła głosić zachwyt nad dziełem stworzenia, być jednym z instrumentów w wielkiej, Bożej orkiestrze. Wtedy jeszcze nie wiedziała, że konsekwencją takiego wyboru i ostatecznym sprawdzianem wyznawanych ideałów będzie jej męczeńska śmierć” - mówił w kazaniu Metropolita Poznański. Msza św. zgromadziła nie tylko parafian, ale nauczycieli, wychowawców oraz młodzież ze szkół, którym patronuje błogosławiona.

Bł. Natalia Tułasiewicz - Polonistka, nauczycielka, poetka, była osobą nieprzeciętną, entuzjastką słowa i czynu. Chłonna wiedzy, świata, ludzi, kochająca przyrodę i podróże, zafascynowana kulturą, sztuką, muzyką, przejęta ideą apostolstwa ludzi świeckich w zachwycie nad dziełem stworzenia i w radości życia, niestrudzenie, samodzielnie i odważnie szukała swej własnej drogi ku świętości.

W czasie II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik - emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać przerażonym i zagubionym pracownikom przymusowym. Słaba fizycznie, silna duchem, po wielu godzinach codziennej, ciężkiej pracy w fabryce, realizowała w skrajnie trudnych warunkach, posługę religijno-społeczno-oświatową.

W wyniku dekonspiracji po wizycie kuriera z Polski więziono ją w Hanowerze, potem w Kolonii. Była w śledztwie torturowana. W 1944 r. odesłano ją z wyrokiem śmierci do obozu w Ravensbrück. Wycieńczona ciężką fizyczną pracą, gruźlicą, głodem, nie ustaje w swojej misji ewangelizacyjnej. I choć marzyła o powojennej pracy literacko-apostolskiej, nie chciała się ukrywać, całkowicie zdana na wolę Bożą.

W Wielki Piątek, 30 marca 1945 r., aresztowano Natalię, a 31 marca 1945 r. dokonało się życie Natalii - zabrano ją do gazu. Alianci i Rosjanie stali już u bram obozu.

Kościół potwierdził wielkość heroicznych cnót i świętość ofiary Natalii aktem beatyfikacyjnym 13 czerwca 1999 roku w Warszawie w czasie VI pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.

BP KEP

[gallery order="DESC" masterslider="true" auto_height="true" caption="false" ids="19292,19293,19294,19295,19296,19297,19298,19299"]
« 1 »