"Pragnę serdecznie podziękować za kolejny bardzo znaczący gest solidarności polskich biskupów z narodem ukraińskim w obecnym niezwykle trudnym i dramatycznym momencie historycznym w jakim znajduje się nasza ojczyzna" - napisał abp Światosław Szewczuk w liście przesłanym na ręce arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego dziękuje również za inicjatywę polskiego episkopatu aby polskie parafie nawiązywały bezpośrednie kontakty z parafiami na Ukrainie. Piąta niedziela Wielkiego Postu 22 marca br., obchodzona była jako Ogólnopolski Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie.
[caption id="attachment_19306" align="aligncenter" width="674"] fot. helaycatholic.com[/caption]
Abp Szewczuk zaznaczył, że partnerstwo parafii jest "symbolicznym krokiem nawiązującym do podpisanego w czerwcu 2005 roku wspólnego przesłania o polsko-ukraińskim pojednaniu, które było istotnym aktem w naszych wzajemnych relacjach a w bieżącym roku obchodzimy jego 10-tą rocznicę."
"Zachęta do współpracy i apel o modlitwę za Ukrainę skierowany przez biskupów z Polski, do wszystkich wiernych jest dla mnie osobiście jak również dla całego naszego Synodu bardzo ważnym, gdyż po raz kolejny pokazuje, jak bardzo dużo nas łączy i jak wiele podobnych kwestii społeczno-politycznych musimy rozwiązywać w naszej pasterskiej posłudze" - czytamy w liście.
Zwierzchnik UKGK podkreślił, że społeczeństwo ukraińskie mimo poniesionych w ciągu ostatniego roku ofiar i cierpienia, cały czas pragnie zmian i nadal widzi swoją przyszłość we współpracy z państwami Unii Europejskiej w tym w szczególny sposób z najbliższymi sąsiadami jakimi są Polacy.
Abp Szewczuk przypomniał, że w wyniku aneksji Krymu i działań wojennych w Donbasie wiele osób straciło cały swój dorobek życiowy i musiało emigrować do innych regionów, część straciła swoich bliskich, wiele osób zostało rannych i poszkodowanych. "W obecnej sytuacji więź duchowa, słowa otuchy, pomoc materialna oraz wola współpracy ze społeczeństwem ukraińskim broniącym suwerenności własnego państwa, ale także innych krajów europejskich jest ogromnym wsparciem dla ich bezinteresownego i ofiarnego zaangażowania w obronie przestrzegania wartości oraz zasad moralnych mających obowiązywać wszystkich obywateli w życiu społeczno-politycznym" - czytamy w liście.
Zwierzchnik UKGK wyraził ogromną radość i zadowolenie z inicjatywy Episkopatu Polski i zapewnia, że swojej strony dołoży wszelkich starań aby współpraca partnerska między parafiami z Ukrainy i Polski, przerodziła się w bezpośrednie kontakty międzyludzkie, poprzez wzajemne wizyty przedstawicieli zaprzyjaźnionych wspólnot, dzielenie się dobrami duchowymi i materialnymi oraz zapraszanie rodzin, dzieci i młodzieży przy różnych okazjach.
"Proszę przyjąć moje serdeczne wyrazy wdzięczności za duchową jedność oraz świadectwo braterskiej przyjaźni, tak bardzo potrzebne Ukrainie w obecnym czasie" - napisał abp Szewczuk w imieniu Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
tom (KAI) / Warszawa