Pochylamy się nad tajemnicą zstąpienia Chrystusa do otchłani, by uświadomić sobie, że żaden człowiek nie został pozbawiony pomocy Bożej. Jezus po śmierci zstąpił do Otchłani jako Zbawiciel, by obdarzyć życiem wiecznym także tych ludzi, którzy przyszli na świat przed Nim, a którzy nie odrzucili Jego łaski.
Trwamy w refleksji nad paschalną tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tajemnica ta stanowi fundament chrześcijaństwa. Świadkowie, którzy przyszli do grobu i rozgłosili dobrą nowinę Apostołom, a ci poświadczyli ją po spotkaniach ze Zmartwychwstałym, stoją u początku całej wiary Kościoła. Kościół tą wiarą żyje po dziś dzień i żyć będzie do skończenia świata – mówi arcybiskup Stanisław Gądecki.
Już za kilka godzin, po zachodzie słońca rozpoczniemy świętowanie Wielkiej Nocy poprzez liturgię Wigilii Paschalnej. Tej szczególnej nocy, „Kościół wchodzi w czas odrodzenia i radości. To serce roku liturgicznego, które zawiera w sobie wszystko, do czego zmierzamy w naszym chrześcijańskim życiu. Tej nocy – w Chrystusie Zmartwychwstałym – zostaje odnowione całe stworzenie, a my odzyskujemy utracone życie wieczne” (Abp Stanisław Gądecki, Wielka Sobota 2014).
Zobacz także:
- Zstąpienie do Otchłani, starożytna homilia na Świętą i Wielką Sobotę