Uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski, przypada 23 kwietnia. To także dzień imienin prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
W obchodach wezmą udział prymas Czech kard. Dominik Duka, prymas Węgier kard. Péter Erdő, abp Sigitas Tamkevičius z Litwy, abp Tomasz Peta z Kazachstanu, bp Gerhard Feige z Magdeburga oraz polscy kardynałowie, arcybiskupi i biskupi m.in.: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, kard. Henryk Gulbinowicz, emerytowany ordynariusz wrocławski oraz kard. Kazimierz Nycz z Warszawy.
Uroczystości odpustowe rozpoczną w sobotę, 25 kwietnia, o godzinie 19.30 w katedrze gnieźnieńskiej Nieszpory ku czci świętego Wojciecha pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca. Homilię wygłosi ordynariusz opolski biskup Andrzej Czaja. Po zakończeniu Nieszporów z Katedry wyruszy uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich Świętych i Błogosławionych. Procesja przejdzie ulicami Gniezna do kościoła pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim.
W niedzielę, 26 kwietnia, o godzinie 9.15 z kościoła św. Michała wyruszy procesja z relikwiami Męczennika na Plac św. Wojciecha u podnóża Katedry. Przed rozpoczęciem sumy odpustowej Prymas Wojciech Polak poświęci w katedrze epitafium dedykowane kard. Józefowi Glempowi, prymasowi Polski. Następnie o godzinie 10.00 na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie rozpocznie się uroczysta Msza św. odpustowa pod przewodnictwem i z homilią Kard. Péter’a Erdő, prymasa Węgier, Przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy.
Uroczystości zakończą II Nieszpory sprawowane w Bazylice Prymasowskiej w niedzielne popołudnie o godz. 16.00, którym przewodniczył będzie bp Krzysztof Wętkowski, a homilię wygłosi bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy kaliski. Po Nieszporach, zgodnie z tradycją, Prymas udzieli błogosławieństwa dzieciom. Patrona miasta, podczas specjalnej sesji Rady Miasta, uczczą także lokalne władze.
Tradycyjnie podczas obchodów ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore nałoży krzyże misyjne około czterdziestu świeckim i duchownym wyjeżdżającym na misje.
Świętowojciechowym obchodom, jak co roku, towarzyszyć będzie pielgrzymka młodych do grobu i relikwii św. Wojciecha. Młodzi pielgrzymować będą pieszo i autokarami, a towarzyszyć im będzie hasło „Jedno serce”. O godz. 14.00 wspólnie z misjonarzami będą uczestniczyć w Mszy św., która odprawi ks. Krzysztof Dukielski, zastępca dyrektora Krajowego Biura Organizacji Światowych Dni Młodzieży, koordynator ogólnopolskiego programu „Serce 2.0”.
Odpust świętego Wojciecha będzie również okazją do uczczenia przypadającej w tym roku 990. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski.
Uroczystości patronalne będą transmitowane przez Radio Maryja (I nieszpory i suma odpustowa), TVP Polonia (suma odpustowa) oraz lokalnie Radio Plus Gniezno (I nieszpory, suma i II nieszpory).
Święty Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza – męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie.
W Polsce jest ponad 170 parafii pod wezwaniem świętego Wojciecha i blisko 140 miejscowości, które nawiązują w nazwie do jego imienia.
Zobacz także: Święty Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski Parafia Archikatedralna w Gnieźnie - Sanktuarium Świętego Wojciecha