Szacunek dla życia jest autentyczny, gdy jest otwarty nie tylko na własne życie, ale również na życie drugiego człowieka – podkreślił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. na zakończenie Marszu dla Życia w Poznaniu. Metropolita poznański dziękował uczestnikom za promowanie rodzinnego szczęścia i zwrócenie uwagi na ochronę życia i rodziny.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii rozważał tajemnicę Wniebowstąpienia Chrystusa. – Wniebowstąpienie nie jest podróżą w kosmos, ku najdalszym gwiazdom, ponieważ, w gruncie rzeczy, również gwiazdy, podobnie jak ziemia, składają się z elementu materialnego. Wniebowstąpienie oznacza, że Zbawiciel nie należy już do świata zepsucia i śmierci, który warunkuje nasze życie, On należy całkowicie do Boga – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański zauważył, że Chrystus nie oddalił się od nas, lecz dzięki swemu przebywaniu z Ojcem jest blisko każdego z nas, na zawsze. – Z tej racji Wniebowstąpienie wzywa nas dzisiaj do niebiańskiego sposobu życia. Nasze wstępowanie ku niebu dokonuje się tyle razy, ile razy zdobywamy się na akt autentycznej miłości, bo niebo to doskonała miłość – zauważył metropolita poznański.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że apostołowie zostali wezwani do dawania świadectwa. – Niebagatelną częścią tego świadectwa jest praktykowanie szacunku dla własnego życia oraz dla życia drugiego człowieka. Te właśnie wartości promuje poznański „Marsz dla życia”, będący manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdej osoby, od poczęcia aż do naturalnej śmierci – mówił abp Gądecki.
Abp Gądecki przypomniał, że Kościół troszczy się nieustannie o rodzące się życie, najbardziej kruche, które należy chronić od samego poczęcia. Wyraził także zaniepokojenie stosowaniem metody „in vitro”.
– Samowolne i beztroskie ustalanie początku rozwoju organizmu ludzkiego w sposób wygodny dla jakiejś sprawy czy grupy ludzi jest sprzeczne nie tylko z naukami biologicznymi, ale również ze zdrowym rozsądkiem, ponieważ rozwój organizmu zaczyna się zawsze w momencie zapłodnienia – mówił abp Gądecki.
– Używanie zarodków do zapłodnienia „in vitro” to nic innego jak używanie żywych organizmów, które w przypadku nieudanej implantacji giną. Niestety w procesie „in vitro” zarodek jest traktowany jak gdyby był przedmiotem, a nie żywym organizmem, posiadającym już cały materiał genetyczny, pozwalający na wykształcenie się dziecka – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Abp Gądecki zaapelował, by osoby praktykujące zapłodnienia „in vitro” bądź decydujące o kształcie dotyczącej tego tematu ustawy, zdały sobie sprawę z tego, że w tej technice reprodukcji mamy do czynienia z żywymi organizmami. – Embrion, płód, noworodek, niemowlę, dziecko, człowiek dorosły, starzec to są tylko określenia poszczególnych biologicznych etapów rozwoju jednego i tego samego człowieka – zauważył metropolita poznański.
KAI /ms / Poznań
W tym roku uczestnicy wydarzenia maszerowali pod hasłem „Czas na życie”. − To hasło wyraża naszą chęć odejścia od biegu dzisiejszego świata i codziennego pędu. Chcemy skupić się na tym, co jest naprawdę ważne, istocie każdego ludzkiego życia. Hasło jest również apelem o to, by cieszyć się każdą chwilą, jaka jest nam dana i nie zmarnować żadnej minuty życia − wyjaśnia KAI Marzena Kasprzak, koordynatorka poznańskiego marszu.
Wydarzenie poprzedziło czuwanie w intencji życia, które odbyło się 16 maja o godz. 18.30 w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego na poznańskiej Wildzie. Podczas czuwania można było podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, czyli 9-miesięcznej modlitwę w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki.
Sam marsz rozpoczął się na pl. Wolności o godz. 14.30 festynem rodzinnym, podczas którego wystąpił zespół Trzej Królowanie z parafii pw. Objawienia Pańskiego w Poznaniu. O godz. 15.45 uczestnicy marszu wyruszyli Al. Marcinkowskiego, a dalej ulicą Solną, Małymi Garbarami i Estkowskiego,dochodząc do katedry.Uczestniczy marszu mogli się tam, włączyć w ogólnopolską akcję „Cała Polska tańczy dla Jana Pawła II”. O godz. 17.00 w katedrze abp Gadecki odprawi Mszę Świętą dla uczestników wydarzenia.
Marszowi towarzyszy też akcja „Pieluszka dla Maluszka” polegająca na zbiórce pieluch dla dzieci oraz pieluchomajtek dla osób dorosłych, które zostaną przekazane potrzebującym rodzinom, domom dziecka i domowi samotnej matki. Dary przekazywać będzie można również podczas festynu rodzinnego poprzedzającego przemarsz.
Elementem przygotowań do marszu jest również wystawa pro-life, którą od marca można oglądać w różnych miejscach Poznania, pokazująca rozwój człowieka od pierwszych dni życia w łonie matki. W tygodniu poprzedzającym Marsz wyeksponowano ją przy kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry, jednej z bardziej ruchliwych ulic w stolicy Wielkopolski.KAI / bt
[gallery order="DESC" masterslider="true" auto_height="true" caption="false" ids="18507,18508,18506,18509,18510,18511,18512,18513,18514,18515,18516,18517"]Ojciec Święty Franciszek skierował słowo pozdrowienia do uczestników Marszu
Jego Świątobliwość Franciszek poinformowany o Marszu dla Życia, który odbędzie się w Poznaniu w niedzielę 17 maja br., serdecznie pozdrawia jego Organizatorów i Uczestników, którzy włączając się w tę szlachetną inicjatywę promują godność ludzkiego życia i ewangeliczną wizję rodziny – czytamy w liście przesłanym abp. Stanisławowi Gądeckiemu z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
Pismo, podpisane przez abp. Angelo Becciu, substytuta Sekretariatu Stanu, przypomina słowa papieża wypowiedziane podczas modlitwy Anioł Pański 2 lutego, iż każdy, we właściwej sobie roli i we własnym środowisku, powinien czuć się powołany do umiłowania życia i służenia mu, do przyjmowania go, szanowania i umacniania.
„Ojciec Święty przekazuje te słowa również Uczestnikom Marszu dla Życia w Poznaniu. Życzy, by przesłanie osób maszerujących pod znamiennym hasłem «Czas na życie» uświadomiło wszystkim, że każde dziecko jest chciane przez Boga miłującego życie, jest bezcennym darem dla rodziny i społeczeństwa. Pragnie przypomnieć wielkie zaangażowanie św. Jana Pawła, Papieża Polaka, który głosząc potrzebę budowania w świecie cywilizacji miłości, bronił godności i świętości życia ludzkiego oraz rodziny, a nawet ukazywał tę obronę jako zadanie na trzecie tysiąclecie” – czytamy w liście nadesłanym z Watykanu.Ojciec Święty życzy, by Marsz w Poznaniu był kontynuacją troski o godność człowieka i źródłem nadziei dla wszystkich, którzy angażują się w tę słuszną sprawę. „Niech Bóg nam pomoże szanować każde życie, zwłaszcza to najbardziej kruche i podatne na zranienie. W duchu tego wezwania, Jego Świątobliwość udziela z serca Organizatorom i Uczestnikom Marszu swego Apostolskiego Błogosławieństwa” – czytamy w dokumencie.
KAI/ msz