Arcybiskupa praskiego powitał w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. W uroczystościach patronalnych uczestniczył m.in. kard. Zenon Grocholewski, emerytowany prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.
[caption id="attachment_17655" align="alignnone" width="839"] fot. Waldemar Wylegalski[/caption]
"Wezwanie poznańskiej katedry świętych apostołów Piotra i Pawła przypomina nam ten czas w historii Kościoła, gdy nowe narody Europy, przy budowie swoich katedr, otrzymywały od rzymskich biskupów na wezwanie katedry imiona apostołów Jezusa Chrystusa" – mówił w homilii kard. Duka. Wskazywał na znaczenie Poznania i Wielkopolski w historii naszego kraju.
Zdaniem prymasa Czech apostołowie przypominają podwójny wymiar wkładu Kościoła rzymskokatolickiego w historię Europy, czyli misję ewangeliczną i wniesienie do życia społeczeństw wyjątkowego narzędzia, jakim jest rzymskie prawo.
"Apostoł Paweł przypomina ów prorocki charyzmat, który przekracza granice nadmiernej troski o dokładne przestrzeganie prawa i przepisów, i ma odwagę, jako człowiek nowej ery, położyć w swoim postępowaniu nacisk właśnie na ów prorocki charyzmat. Przełamuje w ten sposób przestarzałe zwyczaje i jednocześnie w twórcy sposób łączy tradycyjne pierwiastki i potrafi ukazać je w dialogu z ówczesną kulturą helleńską" – przekonywał kard. Duka.
Prymas Czech wyraził opinię, że Kościoły w środkowej i wschodniej Europie, po 25 latach wolności znowu stoją na swoistym nowym rozdrożu. Zauważył, że pokolenie Jana Pawła II stanowią dojrzali dziś ludzie i to oni powinni wziąć odpowiedzialność za łączność z tradycją i z życiem poprzednich pokoleń.
Zdaniem prymasa Czech nie wystarczy tylko wspominać Jana Pawła II. "Kościół w postkomunistycznych krajach czeka czas jakiejś duchowej inwentury, rachunku sumienia, ale także odpowiedzialności za życie drugich" – ocenił kard. Duka. Powiedział też, że pomimo, iż polski naród w czasie II wojny światowej "doświadczył dwukrotnie zdrady judaszowej", to jednak dał całemu regionowi impuls do odzyskania wolności.
Prymas Czech zauważył, że widomym znakiem mówiącym o roli narodu polskiego w historii Europy stało się wyniesienie Jana Pawła II na papieski tron. – Przypominając sobie spotkania z nim i jego wezwania, chcemy wszyscy wspólnie z wami być wierni owemu duchowemu przyrzeczeniu, które jemu, Janowi Pawłowi II, złożyliśmy – podkreślił kard. Duka.
Na zakończenie liturgii abp Gądecki dziękował Prymasowi Czech "za przybycie do Poznania po śladach księżnej Dąbrówki, która przyniosła nam zalążek chrześcijańskiej wiary, po śladach świętego Wojciecha, który umocnił wiarę na naszych ziemiach".
Dzieje katedry w Poznaniu, czyli siedziby pierwszego w Polsce biskupa, sięgają drugiej połowy X wieku. Pierwszy kościół katedralny, wzniesiony po przybyciu do Poznania w 968 roku biskupa Jordana, nosił wezwanie św. Piotra. Z czasem pod wpływem liturgii rozszerzono wezwanie katedry na świętych apostołów Piotra i Pawła.
>>Posłuchaj homilii Kardynała Dominika Duki
KAI / ms / Poznań
fot. Waldemar Wylegalski
[gallery order="DESC" masterslider="true" caption="false" auto_height="true" ids="17656,17655,17657,17658,17659,17660,17661,17662,17663,17664"]