Obrady są poświęcone różnym aspektom pastoralnej troski o uchodźców, imigrantów, a także ludzi będących przedmiotem handlu i wyzysku. Jeden z tematów dotyczył duszpasterstwa wśród obywateli Chin, którzy coraz liczniej i częściej interesują się życiem Kościoła. Uczestnicy obrad wskazywali w pierwszym rzędzie na konieczność wspomagania i ochrony wymienionych grup w nowych środowiskach ich życia. Dalszym dopiero zadaniem Kościoła jest dążenie do ich zintegrowania ze środowiskiem lokalnym. Podkreślano, że Kościół, mimo że nie ma narzędzi potrafiących zmienić sytuację gospodarczą i polityczną, będącą zazwyczaj u źródeł ruchów imigracyjnych czy wymienionych niepokojących zjawisk, to jednak winien podejmować wysiłki, by towarzyszyć ludziom będącym w trudnej sytuacji oraz formować sumienia, by problemy, z którymi człowiek się konfrontuje nie doprowadziły go do zachowania niegodnego człowieka i chrześcijanina. Kościół ma pomagać nie dlatego, że inni są lub mogą być katolikami, ale dlatego, że my jesteśmy katolikami - do tej tezy często uczestnicy nawiązywali.
W obradach mających miejsce w Wyższym Seminarium w Wilnie wzięli udział między innymi kapłani litewscy pracujący w Skandynawii, Anglii i Irlandii, dzieląc się swymi doświadczeniami pastoralnymi z pracy wśród swoich rodaków.
Podczas obrad Msze święte celebrowali kard. Audrys Juozas Bačkis, emerytowany arcybiskup Wilna, obecny arcybiskup Wilna Gintaras Grušas i kard. Josip Bozanić - arcybiskup Zagrzebia.
Spotkanie zakończy się pielgrzymką na wzgórze krzyży.