Podczas Eucharystii pielgrzymi modlili się m.in. o owocne przeżycie rekolekcji w drodze, jakimi jest pielgrzymka i o bezpieczeństwo na trasie, o dobrą pogodę oraz za gospodarzy, którzy będą dbali o ich wyżywienie i podejmowali na noclegach. Polecano także Bogu duchowych pielgrzymów, którzy będą towarzyszyli pątnikom swoją codzienną modlitwą. Metropolita poznański prosił też pielgrzymów, aby oprócz swoich własnych intencji, z którymi pielgrzymują, modlitwę i trud pieszej wędrówki ofiarowali za archidiecezję i cały Kościół w Polsce.
Arcybiskup zaznaczył też, że całe nasze życie jest jedną pielgrzymką, a „dla chrześcijanina celem pielgrzymowania nie jest jakieś miejsce, ale sam Chrystus, do którego zmierzamy”. Zwrócił przy tym uwagę, że o tym, iż lud Boży jest nieustannie w drodze, przypomniał ponownie Sobór Watykański II. – Sobór wskazał na to, że Kościół jest pielgrzymującą wspólnotą. W swojej pielgrzymce człowiek nie idzie więc do Boga sam, ale we wspólnocie z innymi, w której to wspólnocie będzie się kiedyś radował ze spotkania z Bogiem w niebie – wyjaśnił przewodniczący polskiego Episkopatu.
– Sama droga na Jasną Górę niesie ze sobą wiele trudności, ale w gruncie rzeczy jest łatwa, dlatego, że jest drogą dziecka do swojej duchowej Matki – zauważył jednocześnie abp Gądecki dodając, że „siła wędrówki tkwi w tym, że przypomina nam ona to wszystko, co dobrze znamy, lecz o czym zapominamy zajęci codziennymi sprawami”.
81. Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, w której podobnie jak w latach ubiegłych bierze udział ok. 2 tys. osób, odbywa pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, które to słowa są jednocześnie hasłem pracy duszpasterskiej w bieżącym roku liturgicznym. W ramach poznańskiej pielgrzymki na Jasną Górę idzie także grupa z położonego na północy archidiecezji Czarnkowa, która rozpoczęła wędrówkę już 3 lipca oraz grupy z Opalenicy, Kościana, Grodziska Wlkp. i Buku, które są w drodze od 5 lipca. W kolejnych dniach wyjdą natomiast na szlak pielgrzymi z Leszna, Pudliszek i Gostynia.
Z kolei osoby, które z różnych przyczyn nie mogą wyruszyć na pątniczy szlak, ale pragną nie mniej głęboko przeżyć to wydarzenie, zaproszone są do udziału w tzw. pielgrzymce duchowej. Jej podstawą jest codzienny udział we Mszy św. w kolejnych poznańskich kościołach stacyjnych, w czasie których konferencje głosić będzie ks. dr Jan Glapiak, a także modlitwa i osobista refleksja nad tematami i intencjami danego pielgrzymkowego dnia.
Poznańscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 15 lipca, a dzień później wezmą tam udział w odpuście ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Niektórzy z nich powędrują jeszcze dalej – do Łagiewnik z Wielkopolską Pieszą Pielgrzymką „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia”. Wyruszy ona 10 lipca z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wlkp. i przez Częstochowę, gdzie 16 lipca dołączą do niej pielgrzymi z archidiecezji poznańskiej, dojdzie do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
KAI / bt / Poznań
(fot. Robert Binkowski)
[gallery order="DESC" masterslider="true" auto_height="true" caption="false" ids="17565,17564,17566,17567,17568,17569,17570,17571,17572,17573,17574,17575,17576,17577,17578,17579,17580,17581,17582,17583"]