Copyright © by KAI/BP KEP
Przyjęte przez Konferencję Episkopatu Polski "Wytyczne" są bardziej restrykcyjne niż przepisy polskiego Kodeksu karnego, m.in. dlatego że za przestępstwo popełnione przeciwko maloletniemu uznają naruszenie VI przykazania Dekalogu z osobą przed ukończeniem przez nią 18. roku życia, gdy tymczasem w polskim prawie karnym osoba pokrzywdzona w przestępstwie seksualnym jest uznawana za małoletnią, jeśli nie ukończyła 15. roku życia. Zgodnie z prawem polskim, w przypadku gdy pokrzywdzonym jest małoletni, przedawnienie karalności przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości nie może nastąpić przed ukończeniem przez tego pokrzywdzonego 30. roku życia, natomiast w prawie kościelnym przedawnienie następuje dopiero po 20 latach od dnia, w którym pokrzywdzony niepełnoletni ukończył 18. rok życia.
Tekst Wytycznych KEP (pdf) Tekst dokumentu dotyczącego prewencji nadużyć (pdf) Z historii prac KEP nad Wytycznymi: czerwiec 2009 r. - KEP przyjął szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o molestowanie osób poniżej 18. roku życia.
maj 2011 r. - Kongregacja Nauki Wiary wystosowała okólnik do wszystkich katolickich konferencji biskupich na świecie w sprawie opracowania szczegółowych wytycznych. Po otrzymaniu okólnika trzeba było uzupełnić opracowane wcześniej polskie wytyczne.
marzec 2012 r. - biskupi przyjęli nową wersję dokumentu.
październik 2013 r. - biskupi przyjęli trzy aneksy do "Wytycznych". Przyjęto także dokument nt. „Prewencji nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży i osób niepełnosprawnych w pracy duszpasterskiej i wychowawczej Kościoła w Polsce”.
czerwiec 2014 r. - Rada Prawna KEP wprowadziła uwagi ze Stolicy Apostolskiej. Dokumenty zostały ponownie przekazane do Watykanu.
marzec 2015 r. - po zaakceptowaniu przez Stolicę Apostolską dokumenty obowiązują na gruncie Kościoła w Polsce.
Zobacz też: Szczegółowe omówienie "Wytycznych" przygotowane przez KAI Wypowiedzi KEP ws. nadużyć w Kościele (WIDEO) Rozmowa z abp. Markiem Jędraszewskim Strona internetowa Centrum Ochrony Dziecka "Bądźmy wrażliwi na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży" - Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony dzieci i młodzieży z 2013 roku