Na Jasną Górę przybyło 1739 osób. W 18 grupach wędrowało 36 księży, 8 diakonów, 21 kleryków i 31 sióstr zakonnych. Najmłodsze w pielgrzymce były siedmiomiesięczne Marysia i Faustyna, najstarsza 88-letnia pani Felicja.
„Pielgrzymowaliśmy w tym roku pod hasłem 'Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię' - mówi ks. Tomasz Kulka, kapelan Poznańskiej Pielgrzymki - Patronem naszej pielgrzymki był św. Augustyn, człowiek, który się nawrócił, człowiek, który może być takim wzorem dla wszystkich ludzi”.
„To czas, w którym można się nad sobą zastanowić, czas, w którym można zbliżyć się do Pana Boga, ale także poczuć tę wspólnotę i żywotność Kościoła. Były dni bardzo upalne i były dni całkiem przyjemne, były dni kiedy padało, może nie cały dzień, ale do południa i to dość mocno, tak, że Pan Bóg nam ofiarował wszystkie możliwe pogody poza śniegiem” - opisuje z uśmiechem dni pielgrzymowania ks. Kulka.
„Grupa jak zawsze była bardzo radosna, bardzo młoda, bardzo żywa i łatwa w prowadzeniu, bo te trudności, które pojawiły się na trasie związane z pogodą nie były zbyt trudne dla tych młodych ludzi, trudności, które zawsze pielgrzymka daje przyjmowali z pokorą i z otwartością. Dzięki temu dużo się od tych ludzi nauczyłem” - wyznaje ks. Daniel Trocholepszy, wikariusz par. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu.
„Pielgrzymka to jest dobry sposób, żeby doświadczyć Jezusa, we wspólnocie, w sakramentach, w tym wszystkim, co się dzieje na pielgrzymce, w tym co trudne też, w tym, że przełamujemy to co tak trudne i w ten sposób doświadczamy mocy Jezusa. Nie ma przecież nic piękniejszego niż doświadczyć Jezusa w życiu” - dodaje kapłan.
Marcin Talarek pielgrzymuje siódmy raz. „W tym roku była absolutna zmienność pogody, był deszcz, wiatr, słońce, wszytko było po kolei, ale dobrze się pielgrzymowało, nie było za gorąco przede wszystkim - opowiada Marcin - Pielgrzymka daje 'odsapnięcie' od codzienności, rozwój duchowy, chwilę zatrzymania się, zastanowienia się, odpoczynek i poznanie też nowych ludzi, jest bardzo dużo aspektów. Później się rok czeka, jak już się w to (pielgrzymowanie) wejdzie to trudno wyjść”.
Pielgrzymi biorą udział we Mszy sprawowanej o godz. 16.00 na Szczycie. Eucharystii przewodniczy i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedzi o. Jan Poteralski, podprzeor sanktuarium. Mówił: „Pielgrzymka to czas modlitwy, rozważań, postanowień, śpiewów, zawiązywania nowych znajomości i przyjaźni. Pielgrzymka to ludzie, którzy pielgrzymują, to rodziny, które was goszczą i przyjmują na noclegach czy też częstują posiłkami na trasie. Wreszcie trzeba wspomnieć o pielgrzymach duchowych, którzy też pielgrzymują na Jasnej Górę. Jakże muszą być dumni z wasi rodzice, dzieci, czy współmałżonkowie, że w XXI wieku, wieku różnych pokus, zagrożeń, różnych filozofii, podejmujecie trud pielgrzymowania na Jasną Górę. Jakże jesteście wielkimi bohaterami, jakże jesteście wielkimi ludźmi, którzy wyznają swoją wiarę i Bóg wam zapłać za to”.
Jasna Góra / BPJG
(Fot. BP Jasna Góra)
[gallery masterslider="true" auto_height="true" caption="false" ids="17486,17477,17478,17479,17480,17481,17482,17485,17483,17484"]