Archidiecezjalne uroczystości ku czci Matki Bożej Kębelskiej (zapowiedź)

Jak każdego roku obchody są związane z przypadającym 8 września w Liturgii Kościoła katolickiego Świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz rocznicą koronacji cudownej figury Matki Bożej koronami papieskimi, która miała miejsce 10 września 1978 r. Wówczas koronacji dokonał bp Bolesław Pylak za zgodą papieża Pawła VI.

Wąwolnica znajduje się ok., 30 km od Lublina, przy drodze prowadzącej przez Nałęczów do Puław. Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej od wieków ściąga pielgrzymów.

Początek kultu Matki Bożej Kębelskiej sięga XIII w. Ziemie polskie pustoszone były wówczas przez najazdy tatarskie. Lubelszczyzna znalazła się w centrum działań wojennych. Zagony tatarskie pustoszyły te jakże urodzajne ziemie, mordowały niewinnych ludzi, paliły wsie i świątynie, grabiły grody i zamki. W 1278 r. splądrowany został Lublin, a następnie leżąca niedaleko Wąwolnica. Mimo przeważających sił wroga miejscowa ludność broniła swych ziem.

W Kęble koło Wąwolnicy Tatarzy znaleźli dogodne miejsce na gromadzenie łupów i przetrzymywanie jeńców. Tam na wielkim głazie ustawili zrabowaną figurkę Matki Bożej, z której kpili sobie szczególnie okrutnie, świadomi miłości Polaków do Bogarodzicy. Przekonani o sile swego oręża chcieli pokazać, że nie boją się nikogo. Podczas ostatecznej bitwy hufce polskie zwyciężyły jednak przeważające siły Tatarów. Wówczas to nad figurą Bogarodzicy w Kęble pojawiła się cudowna światłość. Tatarzy, widząc to niewytłumaczalne zjawisko, uciekli w popłochu, zostawiając zdobyte wcześniej łupy.

W miejscu cudownego zdarzenia postawiono drewniany kościółek, a w nim umieszczono figurę Maryi. Wkrótce figura zasłynęła szczególnymi łaskami, które przybywający na to miejsce pielgrzymi wypraszali u Boga. W 1700 roku figurę przeniesiono do murowanej, większej świątyni.

10 września 1978 r. uroczystej koronacji figury Matki Bożej Kębelskiej dokonał bp Bolesław Pylak za zgodą papieża Pawła VI. Do dziś pielgrzymi przybywają do kaplicy Matki Bożej w Wąwolnicy, aby klęcząc przed cudowną, wyrzeźbioną lipy figurą Bogarodzicy i prosić o szczególne łaski dla siebie i swych najbliższych.

Pełny program uroczystości można znaleźć na stronach www archidiecezji lubelskiej oraz sanktuarium w Wąwolnicy.

KAI / łsz / Lublin

Wąwolnica_program

« 1 »