Czytamy w nim m.in., iż „dotychczasowa praktyka dobitnie wskazywała na to, iż opóźnienia i brak decyzyjności występuje po stronie Miasta, a nie Kościoła" - ksiądz arcybiskup zapewnia, iż "ze strony archidiecezji nie ma żadnych przeszkód, aby ustalenia mogły być dokonane niezwłocznie”. W liście czytamy m.in.: "Z przykrością stwierdzam, iż zarówno w Pańskim liście, jak również w załączonym do niego Raporcie brak jest tła historycznego, które mogłoby wyjaśnić opinii publicznej genezę poszczególnych sporów”; „Majątek Kościoła jest dobrem służącym całej katolickiej wspólnocie, która ma prawo oczekiwać od Kościoła wypełniania właściwej dla niego misji, przede wszystkim w zakresie ewangelizacji, wychowania katolickiego, działalności dobroczynnej oraz dbałości o istotną część dziedzictwa narodowego”.
Ksiądz arcybiskup stwierdza także, że katolicy w Poznaniu mają prawo oczekiwać, iż demokratycznie wybrane władze publiczne będą dostrzegać również ich dążenia i potrzeby. Do listu dołączono załącznik wyjaśniający sporne kwestie.
Zobacz: Odpowiedź abp. Stanisława Gądeckiego na list Prezydenta Poznania z dn. 24 wrzesnia 2015 r. Załącznik do pisma abp. Stanisława Gądeckiego z dn. 24 wrzesnia 2015 r.