Pontyfikat Papieża Polaka był wielką promocją rodziny i obroną fundamentalnych wartości dotyczących ludzkiej cielesności, płciowości, seksualności, godności narzeczeństwa, sakramentalnego małżeństwa i rodziny otwartej na życie. Jubileuszowy, XV Dzień Papieski będzie obchodzony pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny” w niedzielę 11 października.
List Episkopatu Polski zapowiadający obchody będzie odczytywany w kościołach w najbliższą niedzielę, 4 października. W kolejnych częściach listu pasterskiego biskupi omawiają, jak przedstawiane jest małżeństwo i rodzina w Biblii, kontekst czasów obecnych, jak również nauczanie św. Jana Pawła II na ten temat. „Wiele osób wciąż doskonale rozumie istotę sakramentalnego małżeństwa i rolę rodziny w społeczeństwie. Niemniej jednak kryzys kulturowy i ideowy dotyczący człowieka odcisnął swe piętno na tradycyjnym wzorze małżeństwa i rodziny” – piszą biskupi.
Wśród niepokojących znaków, biskupi wymieniają wspólne zamieszkiwanie młodych ludzi bez ślubu kościelnego, niejednokrotnie za przyzwoleniem rodziców i społeczeństwa, odkładanie decyzji małżonków o zrodzeniu potomstwa czy ograniczanie się wyłącznie do jednego dziecka, w sytuacji gdy nie ma przeszkód do przyjęcia na świat kolejnych dzieci. „Bolejemy nad tym, iż wiele rodzin nie realizuje swych marzeń o potomstwie ze względu na obawę o możliwość jego utrzymania” – piszą biskupi, apelując o bardziej skuteczną politykę prorodzinną państwa. Poważnym problemem jest także nieustanna propaganda ideologii gender – podkreślają biskupi. „Szczęście płynące z małżeństwa kobiety i mężczyzny, radość z posiadania i wychowywania dzieci w rodzinie jest nie do pogodzenia z zasadami ideologii głoszącej konieczność nieustannej walki pomiędzy płciami” – czytamy w liście pasterskim. Dotyka on też problemu zapłodnienia in vitro, które jest niegodne człowieka, co podkreśla papież Franciszek. Do niepokojących zjawisk zalicza się też rosnące przyzwolenie społeczne na promocję i używanie środków antykoncepcyjnych oraz wczesnoporonnych, które wyrządzają ogromne szkody duchowe i zdrowotne. „Mając na uwadze te niepokojące zjawiska i przeróżne zagrożenia, tym bardziej dziękujemy wszystkim małżeństwom i rodzinom, które budują swą teraźniejszość i przyszłość na fundamencie Ewangelii oraz nauczaniu Kościoła za świadectwo chrześcijańskiego życia, tak bardzo dzisiaj potrzebne!”
Ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski Dzień Papieski ma upamiętniać pontyfikat świętego papieża Polaka i upowszechniać jego nauczanie. Przypada on zawsze w niedzielę poprzedzają 16 października, dzień rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra. W Dniu Papieskim podczas kwesty przy kościołach i w miejscach publicznych zbierane są datki na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która jest nazywana „żywym pomnikiem Jana Pawła II”. Dzieło to wspiera poprzez stypendia ok. 2500 młodych ludzi z całej Polski, głównie z rodzin wielodzietnych.