- Było to spotkanie praktyków, którzy chcą, aby nowe przepisy od pierwszego dnia wejścia w życie dobrze zafunkcjonowały w polskich sądach kościelnych - podsumowuje zebranie oficjałów sądów kościelnych jego organizator, przewodniczący Konwentu Oficjałów ks. Leszek Adamowicz z KUL, wikariusz sądowy arcybiskupa lubelskiego. W spotkaniu wziął udział ks. Paweł Malecha z Sygnatury Apostolskiej, który wyjaśniał zebranym wątpliwości związane z nowymi normami.
Zmiany w dotychczasowym prawie dotyczącym procesów małżeńskich wprowadził Ojciec Święty Franciszek 15 sierpnia br. w motu proprio «Mitis Iudex Dominus Iesus» i «Mitis et misericors Iesus». Zostały one ogłoszone 8 września, a wejdą w życie 8 grudnia br. - Wielu polskich oficjałów chciało głębiej zapoznać się z tym, na czy to nowe prawo polega - wyjaśnia motyw spotkania z oficjałami ks. Paweł Malecha.
Został on zaproszony do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski jako pracownik Sygnatury Apostolskiej w Watykanie, która z urzędu czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w Kościele. Jak mówi, spotkanie to pozwoliło mu na zorientowanie się, na czym polegają problemy w interpretacji nowego prawa ze strony polskich pracowników sądowych, odpowiadał też na pytania i wyjaśniał wątpliwości.
- Właściwa aplikacja prawa pozwoli na zrealizowanie intencji Ojca Świętego, aby procesy o stwierdzenie nieważności małżeństwa, przy równoczesnym zagwarantowaniu sprawiedliwości w poszukiwaniu prawdy obiektywnej co do ważności lub nieważności małżeństwa, stały się krótsze, szybsze i bardziej dostępne dla wiernych - podsumowuje spotkanie ks. Malecha. Jak podkreśla, intencją Ojca Świętego jest, aby wierni mieli jak najłatwiejszy kontakt z wymiarem sprawiedliwości i nie musieli długo czekać na wyrok. - Dużo zależy oczywiście od zaangażowania nie tylko pracowników sądowych, ale również stron - na ile będą chciały współpracować z sądem, na ile będą chciały jak najszybciej odpowiadać na wezwania sądowe - dodaje.
Ks. Malecha dostrzega też, że polscy oficjałowie nie tylko szukają wyjaśnienia problemów, ale współpracują ze sobą w ich rozwiązywaniu. - To jest bardzo ważne, że obok spotkań merytorycznych są kontakty koleżeńskie i można sobie wzajemnie pomóc i uzupełnić to, czego się nie wie - stwierdza.
Podczas warszawskiego spotkania zastępca Promotora Sprawiedliwości w Sygnaturze Apostolskiej zauważył duże zaangażowanie polskich sędziów, którzy chcą jak najlepiej aplikować nowe prawo. - To, że posiadamy już przetłumaczone na język polski dokumenty w formie książkowej świadczy o tym, że polscy oficjałowie działają bardzo sprawnie. Jest już również przygotowany program komputerowy, który uwzględnia nowe prawo, co pozwoli sędziom na sprawne działanie - zauważa ks. Malecha. Według niego polscy sędziowie są przygotowani do tego, aby 8 grudnia, kiedy wejdzie w życie nowe prawo, sprostać jego wymogom.
W warszawskim spotkaniu uczestniczyli, co warto podkreślić, oficjałowie ze wszystkich polskich sądów. Wziął w nim też udział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński i przewodniczący Rady Prawnej KEP abp Andrzej Dzięga.
>>Posłuchaj też: Ks. Leszek Adamowicz o nowych przepisach dotyczących procesów małżeńskich: