Poznań: w Dzień Zaduszny modlitwa za zmarłych w najstarszej polskiej katedrze

Abp Stanisław Gądecki przewodniczył nabożeństwu żałobnemu w dzień wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych w najstarszej nekropolii królewskiej na ziemiach polskich. – W Dzień Zaduszny Kościół, kochająca Matka, stara się swoimi modlitwami przyjść z pomocą wszystkich w czyśćcu cierpiącym, aby jak najrychlej mogli dojść do radości niebiańskiej – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

dreamstime_xxl_6929173

fot. Dreamteam

Abp Gądecki podczas Mszy św. w katedrze poznańskiej wspominał papieży Jana XIII, który w 968 r. ustanowił tu pierwsze biskupstwo na ziemiach polskich i Piusa VII, który podniósł diecezję do rangi metropolii, a także licznych biskupów poznańskich. Metropolita poznański wspominał także pochowanych w Poznaniu władców z dynastii Piastów, wśród nich Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Przewodniczący Episkopatu Polski zwrócił także uwagę w modlitwie na zakonników i zakonnice, którzy przybywali na nasze ziemie przez 1050 lat, i tych, którzy z Poznania wyruszyli do pracy misyjnej w innych krajach.

– Modlimy się także za wiernych świeckich, którzy budowali Królestwo Boże w sobie, w swoich rodzinach i w Ojczyźnie, za naszych rodziców, krewnych i znajomych, za żołnierzy, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny, za wrogów krzyża Chrystusowego, którzy w ciągu wieków zaciekle niszczyli Kościół Boży – mówił abp Gądecki.

W homilii ks. prof. Bogdan Częsz zwrócił uwagę na fakt, że wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych mówi wiele o życiu. Profesor patrologii przekonywał, iż więź miłości łączy tych, którzy odeszli do wieczności z tymi, którzy na ziemi jeszcze do niej dążą.

Po Mszy św. wierni uczestniczyli w procesji żałobnej wewnątrz katedry i w krypcie. Następnie członkowie Prześwietnej Kapituły Metropolitalnej udali się na cmentarz miłostowski, gdzie modlili się przy grobach śp. kanoników i kapłanów posługujących w bazylice katedralnej.

Katedra poznańska jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski aż do Kazimierza Odnowiciela, a także członków wielkopolskiej linii Piastów. W krypcie znajdują się groby biskupów poznańskich, wśród nich nagrobki kardynałów Mieczysława Ledóchowskiego i Bolesława Filipiaka, oraz arcybiskupów Walentego Dymka, Antoniego Baraniaka i Jerzego Stroby.  KAI ms / Poznań

 

« 1 »