Wspólna modlitwa, wystawy, pokazy filmów i spektakle teatralne złożą się na program obchodów 50. rocznicy wystosowania orędzia biskupów polskich do niemieckich. Przypada ona dokładnie 18 listopada. Tego samego dnia, równolegle we Wrocławiu i w Berlinie zostanie otwarta wystawa "Pojednanie/Versöhnung in progress… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r." zorganizowana przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Maximilian-Kolbe-Stiftung.
Wystawa opowiada o roli Kościoła katolickiego i osób kierujących się chrześcijańskimi wartościami w powojennym procesie pojednania pomiędzy dwoma narodami – polskim i niemieckim. Jej autorem jest dr Robert Żurek, historyk i teolog, który od lat bada rolę Kościoła katolickiego w procesie pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej.
Wrocławskie otwarcie wystawy planowane jest na godz. 12.00 w Sali Wielkiej Ratusza. Po tym wydarzeniu zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem kard. Bolesława Kominka, jednego z głównych inicjatorów i autorów orędzia biskupów polskich do niemieckich. O godz. 16.00 rozpocznie się przegląd filmowy „Pojednanie w budowie”. W programie wrocławskich uroczystości zaplanowano też trzy filmy dokumentalne, m.in. „Kapłan pojednania. Kardynał Bolesław Kominek 1903-1974”. Wieczorem, w Infopunkcie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, będzie można obejrzeć spektakl „Orędzie” w reżyserii Krzysztofa Kopki, natomiast w Narodowym Forum Muzyki wysłuchać koncertu kameralnego w wykonaniu zespołu Wrocław Baroque Ensemble pod batutą Andrzeja Kosendiaka.
Wystawę we Wrocławiu będzie można zwiedzać do 17 stycznia 2016 r. a w Berlinie – do 16 grudnia 2015 r.
Zobacz też: Strona poświęcona 50. rocznicy wymiany listów Program uroczystości związanych z otwarciem wystawy Abp Skworc: Żyjemy owocami tamtego listu