40. rocznicę swojego powstania świętowała Odnowa w Duchu Świętym Archidiecezji Poznańskiej. Uroczystości rocznicowe zgromadziły nie tylko obecnych członków ruchu, ale również osoby, które były z nim związane przed laty. Centralnym ich punktem była Msza św., sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego.
W homilii wygłoszonej w kościele pw. św. Michała Archanioła w Poznaniu, gdzie przeżywano obchody rocznicowe, abp Gądecki przypomniał, że tchnienie Ducha Świętego udzielone apostołom przez Chrystusa zmartwychwstałego wciąż trwa w Kościele. – Duch przychodzi z pomocą naszej słabości. Bóg w Trójcy Świętej Jedyny udzielając się w Duchu Świętym człowiekowi jako dar, przetwarza ludzki świat od wewnątrz, od wewnątrz serc i sumień ludzkich – zaznaczył metropolita poznański.
Stwierdził też, że gdyby Kościół zamknął się na dary Ducha Świętego, na Bożą miłość, przestałby istnieć. – Dlatego właśnie tak ważna jest obecność w Kościele Odnowy w Duchu Świętym, która przypomina o konieczności ciągłego odwoływania się do Ducha Świętego, który jest obrazem Chrystusa żyjącego w Kościele dzisiaj i Jego siłą napędową aż do skończenia czasów – przyznał abp Gądecki życząc członkom tego ruchu jak najbardziej otwartych serc, aby Duch Święty rzeczywiście mógł stać się siłą misyjną Kościoła w dzisiejszych czasach.
Podczas spotkania rocznicowego wielbienie przeplatano świadectwami osób stojących u początku Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej w archidiecezji poznańskiej. Szczególnie wspominano postać śp. ks. prałata Mariana Piątkowskiego, który zainicjował pierwszą grupę Odnowy w archidiecezji poznańskiej. Kapłan ten spotkał się z tym ruchem w 1975 r. w Rzymie, kiedy przebywał tam na kongresie mariologicznym. Równolegle odbywał się bowiem w tym mieście I Kongres Odnowy Charyzmatycznej.
− Ten bardzo pobożny człowiek, który miał już swoje miejsce w ogólnopolskiej strukturze Kościoła, poprosił wówczas o modlitwę o chrzest w Duchu Świętym, po to, aby jeszcze bliżej spotkać się z Bogiem i pogłębić z Nim osobistą relację. Mówił potem, że wtedy jakby pierwszy raz poczuł, jak jest bardzo kochany przez Boga. Z tym zachwytem przyjechał do Polski i zaczął się dzielić swoim doświadczeniem jeżdżąc przez wiele lat po całym kraju – opowiadała Elżbieta Drożniewicz, odpowiedzialna za najstarszą w archidiecezji poznańskiej Wspólnotę Odnowy w Duchu św. „Jerozolima” działającą przy kościele Ojców Dominikanów w Poznaniu.
Wspólnotę „Jerozolima” założył w 1980 r. dominikanin o. Tomasz Alexiewicz, obecnie posługujący w Szczecinie. − Uczyliśmy się otwierania na Ducha Świętego nie tylko po to żeby doświadczyć Jego działania, ale także po to, aby zacząć wychodzić potem do ludzi i służyć im. Z pragnienia tej służby zrodziły się m.in. nocne Nabożeństwa Miłosierdzia Bożego – wspominał o. Alexiewicz przypominając, że pierwszą misją służebną Odnowy w Polsce było zaangażowanie jej członków w bractwa więzienne, które głoszą skazanym orędzie Bożego miłosierdzia.
Obecnie do poznańskiej Odnowy w Duchu Świętym należy 25 wspólnot. Grupy te nie tylko razem się modlą, ale również ewangelizują w swoich środowiskach, przede wszystkim w parafiach. Posługują również w szpitalach, domach pomocy społecznej, więzieniach i hospicjach. Jak zauważa bowiem w rozmowie z KAI Jan Karczewski, świecki koordynator Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Poznańskiej, wspólnota nie może zamykać się w sobie. − Ona musi wychodzić na zewnątrz, dalej się rozwijać. Jeżeli ktoś tylko „zalicza” spotkania, uczestnicząc w nich nawet latami, niekoniecznie znaczy to, że jest już uformowany. Samo bycie członkiem Odnowy to za mało, nasza rola nie może się na tym kończyć. Cały czas musimy iść dalej we właściwym kierunku – zauważa Karczewski.
Z kolei ks. Adam Sczaniecki, diecezjalny koordynator Odnowy w Duchu Świętym, zauważa, że obecnie, inaczej niż 40 lat temu, w Kościele jest wiele wspólnot, które są otwarte na działanie Ducha Świętego. – Do Odnowy przychodzą dzisiaj inni ludzie. W latach 80. uczestnicy Seminariów Odnowy w Duchu Świętym mieli inną kondycję duchową. To byli ludzie związani z Kościołem. Dzisiaj przychodzą ludzie z różnych środowisk, często z rożnym bagażem doświadczeń. Ale Duch Święty jest ten sam – podkreśla ks. Sczaniecki.
W najbliższym czasie Archidiecezjalny Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym w Poznaniu rozpocznie kolejne siedmiotygodniowe Seminarium Odnowy w Duchu Świętym, które poprowadzi dominikanin o. Jacek Pietrzak, duszpasterz Wspólnoty Jerozolima. Na spotkania składać się będą katechezy, wspólne i indywidualne studium Pisma Świętego oraz modlitwa.
Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Jerozolima organizuje także sesje Modlitwy otwarcia na Boże błogosławieństwo czyli Modlitwy uwolnienia wg modelu Neala Lozano, świeckiego katolika z USA (tzw. 5-ciu kluczy).
Za początki Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej na świecie uważa się pierwsze, spektakularne doświadczenie wylania Ducha Świętego z lutego 1967 r., w którym uczestniczyli studenci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Duquesne w Stanach Zjednoczonych. Miało to miejsce podczas spotkania mającego na celu rozważanie Pisma Świętego i wspólną modlitwę.
KAI bt / Poznań