Poznań: VI Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Poznania Z placu Wolności na Stary Rynek w Poznaniu przeszedł VI Orszak Trzech Króli. W barwnym korowodzie wędrowało ok. sześciu tysięcy osób. W pochodzie szli m.in. abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przypomniał, że w uroczystość Objawienia Pańskiego Kościół modli się także w intencji misji i wyraził nadzieję, że wśród młodych uczestniczących w orszaku znajdują się przyszli misjonarze.
Mimo silnego mrozu i padającego śniegu poznaniacy licznie przybyli na pl. Wolności. Przed rozpoczęciem orszaku organizatorzy rozprowadzali tekturowe korony oraz śpiewniki.
Pochód prowadziła betlejemska gwiazda. Tegoroczną atrakcją orszaku, podobnie jak w ubiegłym roku, był ekologiczny − drewniany wielbłąd, poruszający się na czterech kółkach. Na jego grzbiecie jechał jeden z dworzan orszaku.
Pochodowi towarzyszył bogaty program artystyczny przygotowany przez artystów i dzieci z poznańskich szkół oraz występy zespołów muzycznych. Po drodze uczestnicy korowodu spotkali diabły, które zniechęcały wędrowców do dalszej drogi. Poznański Ratusz na Starym Rynku zamienił się w pałac Heroda, który powitał monarchów i przykazał im, by w drodze powrotnej poinformowali go o nowo narodzonym Królu.
Na drodze orszaku stały też osoby przebrane za wybitne postaci historyczne, związane w szczególny sposób z Wielkopolską, m.in. Franciszek Ratajczak, powstaniec wielkopolski, Emilia Sczaniecka, założycielka pierwszego w Wielkopolsce Stowarzyszenia Kobiet, Karol Marcinkowski, lekarz i społecznik.
Barwny orszak zakończył się po drugiej stronie Ratusza, przy Odwachu, gdzie królowie, wraz z postaciami historycznymi złożyli pokłon Dzieciątku i Jego Matce.
− Uroczystość Objawienia Pańskiego zachęca nas do zaangażowania się w działalność misyjną. Dzisiejszy dzień jest też świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego − powiedział abp Gądecki. Wyraził też nadzieję, że wśród młodych uczestniczących w orszaku znajdą się przyszli misjonarze.
Metropolita poznański podkreślił, że inicjatywa organizowania orszaków przyjęła się w naszym kraju, skoro dzisiaj przeszedł on w 450 miastach Polski.
Abp Gądecki podziękował organizatorom orszaku oraz licznie przybyłym rodzinom z dziećmi. − To jest święto rodzinne, które wskazuje na konieczność troski i dbałości o własną rodzinę oraz o dobre więzi z lokalną społecznością, które powinny charakteryzować chrześcijanina − podkreślił przewodniczący KEP.
Następnie w pobliskiej farze bp Grzegorz Balcerek odprawił Mszę św. Zwrócił uwagę, że dzisiejsza uroczystość ma wymiar misyjny. Zadaniem każdego ochrzczonego jest, by światło Chrystusa dotarło na krańce świata. − Od momentu przyjęcia chrztu św. Jesteśmy wezwani, aby Światłość świata − Jezusa Chrystusa nie tylko przyjmować, ale i dawać innym − zaznaczył bp Balcerek.
Współorganizatorami Orszaku Trzech Króli w Poznaniu byli uczniowie m.in. z zespołu szkół zakonu pijarów, Społecznej Szkoły nr 1 im. św. Urszuli Ledóchowskiej, „Skrzydła”, Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. Stanisława Kostki, Szkoły Podstawowej „Skrzydła” Stowarzyszenia „Sternik”, Liceum Ogólnokształcącego nr 9, szkół salezjańskich im. bł. Piątki Poznańskiej.
W przygotowanie poznańskiego orszaku było zaangażowanych kilkanaście organizacji i instytucji, m.in.: Cafe Misja, Fara Poznańska, Fundacja „Więcej Poznania”, „Gra Miejska”. msz / Poznań