Obchody Dnia Papieskiego już od 2001 roku przypadają w każdą niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jest to dzień łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, w czasie którego wierni zachęcani są do zgłębiania nauczania Jana Pawła II. W trakcie Dnia Papieskiego wsłuchujemy się w głos świętego Jana Pawła II, a jednym z głównych wymiarów jego pontyfikatu było ukazywanie zarówno Kościołowi jak i światu Boga, który jest bogaty w miłosierdzie. Uroczystościom towarzyszą liczne inicjatywy - koncerty, panele dyskusyjne, przedstawienia teatralne, happeningi, apele modlitewne i wiele innych.
Ubiegłorocznemu świętu XV Dnia Papieskiego przyświecało hasło: „Jan Paweł II - Patron Rodziny". Stworzyło to okazję do przybliżenia polskiemu społeczeństwu obszaru nauczania Papieża Polaka dotyczącego ogromnej roli rodziny w życiu każdego człowieka i wywołania dyskusji nad problemami współczesnych rodzin. Tradycyjnie obchody Dnia Papieskiego przygotowywała Fundacja we współpracy z Ogólnopolskim Komitetem Organizacyjnym Dnia Papieskiego oraz Stowarzyszeniem Absolwentów Dzieło.
W przededniu uroczystości, 10 października, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody TOTUS przyznawane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia" dla wyróżnienia osób i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniają się swą działalnością do promowania godności człowieka w duchu nauczania świętego Jana Pawła II. Laureatami zostali: Helena Pyz, Krzysztof Penderecki, Poczta Polska S.A. oraz portal internetowy Deon.pl. Na zakończenie gali uhonorowano zwycięzców ostatniej edycji Konkursu im. Biskupa Jana Chrapka.
Ubiegłoroczne obchody obfitowały w mnóstwo wydarzeń kulturalnych nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Obchodom centralnym towarzyszyły takie inicjatywy jak: muzyczno - modlitewny przemarsz „Pod prąd" z udziałem stypendystów Fundacji, koncert galowy z udziałem gwiazd polskiej i światowej sceny muzycznej, apel modlitewny w wykonaniu zespołu „Tylko Ty" złożonego z muzycznie uzdolnionych stypendystów Fundacji. Ponadto w większych miastach -ośrodkach akademickich stypendyści wcielili się w rolę organizatorów miasteczek rodzinnych obfitujących w atrakcje dla dorosłych i dzieci.
Zbiórka uliczna na fundusz stypendialny, prowadzona przez 253 sztaby w całej Polsce, trwała od 4 do 22 października. Zaangażowanych w nią było blisko 8 tysięcy wolontariuszy. Dodatkowo w okresie od 15 do 31 października możliwe było wsparcie Dzieła poprzez akcję sms-ową, linię audiotele i bezpośrednie wpłaty na konto Fundacji. Suma pieniędzy zebranych podczas zbiórki publicznej oraz przykościelnej wyniosła ponad 8 mln złotych.
Fundacja obejmuje obecnie swą pomocą ponad 2300 utalentowanych młodych ludzi z niezamożnych rodzin i niewielkich miejscowości. Daje im szansę rozwijania pasji i talentów oraz kontynuowania edukacji w najlepszych placówkach w kraju, a także za granicą. Blisko 3500 stypendystów zakończyło już swoją przygodę z programem stypendialnym, a część z nich utworzyła Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło. Dzięki wsparciu finansowemu oraz modlitewnemu społeczeństwa możliwa jest budowa „żywego pomnika" Jana Pawła II, który liczy już blisko 16 lat.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia,