Abp Gądecki: Tylko Kościół ma nieprzerwaną trwałość przez 1050 lat

Metropolita poznański – w rozmowie z o. Dariuszem Drążkiem CSsR – przypomniał okoliczności chrztu Polski, wskazując, że główną rolę w decyzji Mieszka I odegrała Dobrawa.

– Czeska księżniczka jako warunek poślubienia Mieszka położyła chrzest. Gdyby nie Dobrawa, nie wiadomo, kiedy Mieszko by się ochrzcił. Ona – podobnie jak Jadwiga Śląska, podobnie jak św. Jadwiga Królowa – ma ogromną rolę w chrystianizacji Polski, a Jadwiga Królowa także w chrystianizacji Litwy. (…) Są pewne kobiety, które odegrały czołową rolę w chrystianizacji Polski – tłumaczył ks. abp Stanisław Gądecki.

Jak dodał metropolita poznański, Mieszko nie traktował chrześcijaństwa instrumentalnie, choć względy politycznie również wpłynęły na decyzję o przyjęciu chrztu. „Są ludzie, którzy mówią, że była to jego decyzja osobista i przemyślana” – zaznaczył.

– Były przesłanki polityczne ku temu, aby chrzest przyjąć, dlatego że istniało niebezpieczeństwo z trzech stron, czyli praktycznie ze strony Czechów, którzy podbijali Śląsk, ze strony Sasów, którzy podchodzili pod Poznań oraz ze strony Związku Wieleckiego, które zajmowało Pomorze – przypomniał przewodniczący KEP.

Podkreślił, że w 1050-letniej historii Kościół był jedyną instytucją trwałą przez cały czas. Zauważył wskazując na wyrwę 123 lat zaborów. że 1050 lat nie obejmuje nawet instytucja państwa.

– Pośród dwóch głównych instytucji w Polsce – państwa i Kościoła – tylko Kościół ma trwałość nieprzerwaną przez całe 1050 lat. To poniekąd tłumaczy jego rolę w poszczególnych etapach dziejów Polski. (…) Rzeczpospolita była niesiona nie tylko przez królów, ale także przez biskupów, którzy byli częścią parlamentu. Właściwie oni również wspierali myśl parlamentarną wielu czasów – mówił metropolita poznański.

https://www.youtube.com/watch?v=q9IBZ1z0qmI

« 1 »