Na miejsce jubileuszowych obchodów wybrano Kielce – z jednej strony w przeszłości miejsce tragicznych wydarzeń znanych jako pogrom kielecki, z drugiej strony przykład, jak właściwie budować wspólne katolicko-żydowskie relacje.
„W Kielcach nie ma antysemickich napisów na murach. W Kielcach jest klimat powagi i budowania pozytywnych, braterskich relacji z żydami. To jest owoc wielu lat pracy Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, osobistego zaangażowania Bogdana Białka [współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów – KAI], ale również zaangażowania strony kościelnej” – podkreślił bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.
Bp Cisło przypomniał także rolę biskupów kieleckich w tworzeniu wzajemnych przyjaznych relacji katolicko-żydowskich i polsko-żydowskich, w tym emerytowanego ordynariusza kieleckiego bp. Kazimierza Ryczana (który jako pierwszych organizował w Kielcach nabożeństwa w intencji ofiar pogromu) oraz obecnego bp. Jana Piotrowskiego, który będzie gospodarzem jubileuszowego XX Dnia Judaizmu.
Zdaniem bp. Cisły, najlepszym podsumowaniem dwudziestu lat wspólnych obchodów, spotkań i rozwijania katolicko-żydowskiego dialogu są słowa naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, wypowiedziane w kwietniu br. podczas 23. posiedzenia Międzynarodowego Katolicko-Żydowskiego Komitetu Łączności w Warszawie.
„Michael Schudrich powiedział, że dzięki pracy Konferencji Episkopatu Polski nigdy relacje katolicko-żydowskie w Polsce nie były tak dobre. To daje nam satysfakcję, że warto dalej pracować, bo zadanie jest wielkie. Ten proces coraz bardziej zatacza kręgi ludzi dobrej woli, którzy angażują się w budowanie wzajemnych relacji, tak bardzo istotnych dla chrześcijaństwa, jeśli chodzi o zrozumienie swoich korzeni judaistycznych, jak również dla relacji polsko-żydowskich, uwzględniając naszą ponadtysiącletnią historię” – powiedział bp Cisło.
Na obchody XX Dnia Judaizmu złożą się 17 stycznia w Kielcach m.in. modlitwa przy pomnikach upamiętniających ofiary Zagłady, teologiczna dyskusja panelowa z udziałem teologów katolickich i rabinów, a w godzinach popołudniowych w katedrze – nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. Złożą się na nie m.in. czytania biblijne wraz z komentarzem rabinów i katolickich teologów. Kazanie wygłosi bp Mieczysław Cisło.
Po nabożeństwie przewidziany jest koncert muzyki i śpiewu żydowskiego, w tym w wykonaniu kantora Symchy Kellera z Łodzi.
Za opracowanie programu obchodów odpowiedzialny jest ks. prof. Przemysław Kantyka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W organizację obchodów oprócz Komitetu ds. Judaizmu włączą się m.in. kuria kielecka, władze miasta i Polska Rada Chrześcijan i Żydów.